Redaktor Jiří Ovčáček exkluzivně z Ukrajiny: Zločiny Putinovy armády jsou vidět na každém kroku, hrdinný Hostomel ale povstává z popela
Redaktor Jiří Ovčáček za portál ŽivotvČesku.cz vyrazil do válčící Ukrajiny, kam byl pozván. Navštívil město Hostomel, u kterého ukrajinští vojáci loni zastavili ruské agresory valící se na Kyjev - zbývalo jim pět kilometrů k úspěchu. Město ležící u řeky Irpiň severozápadně od Kyjeva stále nese válečné šrámy a čeká na obnovu.
Loni 24. února se ruská armáda začala valit přes ukrajinské hranice. Okupovala Buču i Hostomel a blížila se k hlavnímu městu Kyjevu. Pět kilometrů před metropolí, konkrétně na řece Irpiň, ukrajinští vojáci agresory zastavili. A doslova tím zachránili Ukrajinu. Při návštěvě Hostomelu o všem zasvěceně hovořil šéf místní vojenské administrativy, kterým je generál Sehyi Borysyuk.
Návštěva, které se portál ŽivotvČesku.cz zúčastnil, není náhodná, na Ukrajinu zamířil starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný, který v únoru uzavřel s Hostomelem smlouvu o partnerství a spolupráci. Nyní chce pomoct přepravit děti, které jsou traumatizované válkou, z Hostomelu do České republiky, aby aspoň na chvíli zapomněly na prožité hrůzy.
A těch nebylo málo, svědčí o tom následky války a ruské okupace. V Hostomelu jsou zničené paneláky, řadové domky, obchodní centra i továrny - například závod vyrábějící láhve pro celou Evropu. Četné stavby dodnes nesou stopy po ostřelování. Ze sedmi základních škol jsou funkční jen tři, mateřské školy jsou v důsledku války stále mimo provoz.
Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz měl možnost navštívit zničené sídliště, jehož obyvatelé nyní bydlí v obytných buňkách, které darovala polská vláda. Jsou za ně rádi, ale není to žádný med, místnosti jsou malé, spí se na palandách, sociální zařízení společné a při slunci je zde nepříjemné horko. Především obyvatelky provizorních obydlí se už nemohou dočkat, až se podaří vrátit k normálnímu životu.
Právě na sídlišti zničeném ruskými zbraněmi vytvořil umělec Banksy jedno ze svých děl. To je umístěno v rozstříleném paneláku. Právě při pohledu na kdysi obydlené byty člověk spatřuje, že i ve 21. století vládne nesmiřitelná krutost. To je zřejmé i v části Hostomelu, kde byly moderní řadové domy. Rusové je zničili a teď čekají na obnovu. "Tolik bych se chtěla vrátit domů," řekla pro ŽivotvČesku.cz jedna z majitelek zničeného domku. Kvůli jeho koupi prodala s rodinou byt v Kyjevě.
Právě v Hostomelu se nachází letiště společnosti Antonov, místo velmi tvrdých bojů. Rusové letiště obsadili a přitom zničili nejenom slavné obří letadlo Mrija, ale také bytové domy, těžce poškodili školu a široké okolí. Po vítězství ukrajinských sil zde zůstalo mnoho autovraků, a to včetně ruských vojenských nákladních vozů Kamaz. Ale aspoň naděje zde svítá, francouzské firmy začaly likvidovat zničené paneláky a chystá se nová výstavba. Drť z Rusy zničených domů přitom bude využita při budování.
Redaktor a komentátor portálu ŽivotvČesku.cz měl možnost hostomelské letiště navštívit a spatřit i zničenou Mriju, která se stala symbolem známým po celém světě. Společnost Antonov řeší, jak znovu letadlo postavit, ale to je otázka, která bude podle jejího zástupce řešena až po vítězství Ukrajiny, ve které nejen on upřímně věří. "Rusové si opravdu mysleli, že je lidé na Ukrajině budou 24. února loňského roku vítat chlebem a solí. Byli překvapeni," uvedl.
Obrana hlavního města stála mnoho ukrajinských životů. U města Mošun, které přiléhá k Hostomelu, je vybudován jejich památník v borovém lese, kde se tvrdě bojovalo. Je to velmi sugestivní místo, kde padlo za svou vlast mnoho mladých mužů. Jejich rodiče sem chodí tiše vzpomínat. Vidět zde jsou zákopy, dál v lese jsou stále nastraženy miny.
Součástí programu v Hostomelu bylo i seznámení se s unikátním 3D projektem, kdy si uživatel nasadí speciální brýle a může prožít velmi intenzivně dramatickou situaci v Hostomelu a okolí. Je to mimořádný zážitek, ukrajinští tvůrci příští týden předvedou 3D projekci v Bratislavě a usilují o to, aby mohli ukázat hrůzy války i v České republice.
Na Ukrajině má Česká republika vynikající jméno. Všude při rozhovorech je vyjadřována vděčnost za všestrannou pomoc zemi, která stále čelí ruské agresi. A jak bylo zřejmé v Hostomelu, pokud by zde nezastavili ruskou armádu, padne Kyjev, tím celá Ukrajina, brzy by tak ruský tlak pocítila i střední Evropa. I my Češi tedy máme být za co vděční.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.