Reklama:

Jak rostou: Zatím to je o hledání, nikoliv o sbírání, shodli se předseda České mykologické společnosti a známý český mykolog

Houbařka - ilustrační foto
Houbařka – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2023

Řada houbařů o víkendu vyrazí do lesů, aby zkusili naplnit své košíky. I když současné podmínky pro růst hub jsou v porovnání s loňským rokem ve stejném období výrazně lepší, k ideálu ještě mají daleko. Na řadě míst ve vyhlášených houbařských regionech se zatím vyskytují jen minimálně. Růst hub mimo jiné ovlivňuje dostatek srážek, teplota a také síla a směr větru. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně současné situce v rámci poloviny června promluvil přední český mykolog Vladimír Antonín a předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Reklama:

Růst hub se odvíjí nejen od aktuálního počasí, ale i od toho dlouhodobého. Proto se každým rokem daří jinému spektru druhů.

Reklama:

"Na poměry poloviny červnového data by měly růst lépe. Je obvyklé, že houby, které se nejvíce sbírají na začátku letního období, jako jsou hřibovité houby, holubinky, ryzce a podobné velké houby, tak bych řekl, že letos je to ještě pořád slabší," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Landa s tím, že vychází ze zkušenosti z posledních let, ovšem loňský rok do toho nepočítá, protože ten ve stejném období byl spíše podprůměrný.

Z hlediska klasického houbaření je nejzajímavější zejména období od dubna do listopadu. Nejvydatnější sklizně a úlovky si lidé z lesů odnášejí během houbařské sezóny, která je velmi závislá na počasí - tedy jestli prší a jsou teploty vhodné pro růst. Letošní rok ale zatím významně bohatý na srážky, jak by bylo vhodné pro ideální stav.

"Teploty zatím nebyly příliš vysoké a také nebylo realativně význámně srážek. Ale to se bude lišit oblast od oblasti. Situace se postupně lepší, protože hub s časem roste více, ale zatím to není takové, že bychom mohli vyloženě říct to klasické, že rostou jako po dešti," doplnil pro ŽivotvČesku.cz předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Podobného názoru je i přední český mykolog Vladimír Antonín. "Jak jsem se díval na stav vody v půdě, tak situace není sice ještě nejlepší, je však lepší než v loňském roce, ale zatím to žádný zázrak není. Sem tam se něco najde, ale je to zatím o hledání, nikoliv o sbírání," potvrdil slova svého houbařského kolegy pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: