Mykolog popsal, jak předejít otravě houbami. Je jen jedna jediná rada, uvedl s tím, že lidé by se měli učit dary z lesů rozlišovat
Otrav houbami v Česku přibývá. A to přitom ještě houbařská sezona neskončila. Už teď však zdravotníci i mykologové varují, že »dary z lesů« nelze podceňovat. Stačí jedna záměna a může jít o život. Podle uznávaného odborníka - mykologa Vladimíra Antonína - existuje jen jedna rada, jak předejít otravě. "Naučit se houby znát a sbírat jen to, co lidé znají. Jiná rada není," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Jsou výborné v kuchyni, chutnají a roste jich poměrně velké množství. Mají ale také jednu poměrně zásadní nevýhodu - vypadají podobně jako jejich jedovatí »dvojníci«. V tomto případě pak také hrozí záměna, která může skončit vážnými zdravotními komplikacemi. Jde o houby, které je potřeba umět rozlišovat, jinak by se lidé raději do sběru neměli pouštět.
"Pokud jde o pečárky, tak je potřeba dávat pozor na ty, které po vyjmutí žloutnou. Nepříjemné zažívací problémy způsobuje pečárka zápašná (Agaricus xanthodermus), která je mírně jedovatá. Začíná se objevovat muchomůrka zelená, což je nejjedovatější houba, roste i muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina) čili panterová, u které hrozí záměna za masáka - tedy muchomůrku růžovku (Amanita rubescens). Existuje jediná rada, jak předejít otravě. Je potřeba, aby se lidé naučili houby znát a sbírali jen ty, které znají, a zbytečně neexperimentovali," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený a respektovaný mykolog Vladimír Antonín s tím, že zkušení houbaři ví, že muchomůrka růžovka se na řezu a při poranění zbarvuje do růžového odstínu.
Pokud jde o aktuální růst, tak podle Antonína je v současnosti proměnlivý. "Někde člověk nenajde vůbec nic, ale jsou místa, kde to je výborné. Teď je to opravdu poměrně dost proměnlivé," dodal pro ŽivotvČesku.cz s tím, že víkend by teoreticky mohl přinést na řadě míst příjemná překvapení.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.