Rusko se snaží rozvrátit Západ: Vyvolává hladovou migrační vlnu z Afriky, která sytí problémy Evropu. Promluvil sociolog Bednář
Komentář Jiřího Ovčáčka: Civilizovaný svět je zhrozen z ruské krutosti na Ukrajině. Válka je šílená a proti všem zásadám humanity. Kreml ale dál sleduje svůj hlavní cíl – rozvrátit Západ až k jeho pádu. Ruské samoděržaví neváhá využít k úspěchu destrukce i faktor hladu. Afrika je závislá na ukrajinském obilí. A to kvůli kremelské akci na černý kontinent neproudí. Sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že nedostatek ukrajinského obilí je faktorem africké migrace do Evropy.
"Mnohem aktuálnější je to, že velká část Afriky je závislá na ukrajinském obilí, a pokud je jeho přísun ohrožen, zhoršují se tam lidem životní podmínky. A to stimuluje migraci," popsal sociolog Bednář pro ŽivotvČesku.cz důsledky ruského počínání, kdy Kreml vypověděl obilnou dohodu umožňující bezpečně vyvážet zrno z Ukrajiny. Válka má prostě mnoho zrůdných podob. A toto je jedna z nich.
Mluvíme zde o lidských bytostech, které si zasluhují soucit, mnoho migrantů při strastiplné cestě na vysněný Západ zahyne ve vlnách moře. A hrabiví pašeráci lidí bohatnou. Evropa se svou kulturou a životním stylem ale není připravena na příliv lidí z jiných kontinentů, kteří mají zcela odlišné zvyky, integrace se zdá být nemožnou.
Vznikají tak ohniska neklidu, no-go zóny, nepokoje, vnitřní ostrovy zcela odtržené od států, ve kterých migranti žijí. Vidíme tyto problémy v Německu nebo třeba ve Francii. Pnutí ve společnosti vyvolává zlé duchy extremismu, roste nespokojenost s demokratickými vládami a volání po politicích silné ruky. V Moskvě se samozřejmě radují a přilévají dál olej do ohně.
Problém migrace ale není jen důsledkem kremelských tahů na světové šachovnici. Nepromyšlené a nadšenecké pozvání migrantů někdejší německou kancléřkou Angelou Merkelovou, kdy ono »slavné« prohlášení »Wif schaffen das - My to zvládneme« vykonalo také svoji úlohu. "Z pohledu sociologa je to tak, že migrace z afrických zemí do EU má několik příčin. Jednou je to mnohokrát omílané »pozvání« Angely Merkelové, které jí dalo impulz, ale to už je dávno," podotkl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Bednář.
Zároveň připomenul, že o riziku masivní migrace do Evropy se mluví už delší dobu. "Důvody jsou částečně ekonomické, částečně enviromentální, jako je zvyšování teploty, zhoršování podmínek, částečně bezpečnostní, jde o neustálé konflikty, války a spory mezi juntami a diktátory, nejnověji v Nigeru, ale nejen tam," rozvedl pro ŽivotvČesku.cz Bednář otázku příčin migrační vlny.
Výsledkem je drama na ostrově Lampedusa, který je doslova zahlcen migranty a nápor už vlastně nezvládá. Adaptace lidí z Afriky, jak už bylo řečeno, je nesnadná, možno konstatovat, že nerealistická. "Pravda je, že tito migranti z černé Afriky jsou v Evropě adaptovatelní jen velmi těžce. Dokonce bych je neporovnával ani se Syřany, kteří utíkali před občanskou, dnes bychom řekli spíše kmenovou válkou, která tam panuje," věcně konstatoval Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
Každý problém by měl mít své řešení. Je to úloha pro politiky, demokraticky volené zástupce lidu. Mnohdy je to ale smutný pohled, politici se místo hledání východiska jen vzájemně obviňují. Opozice tak tepe ministra vnitra Víta Rakušana, že podepsal eurounijní migrační pakt, považuje tento krok v důsledku za otevření brány migraci do České republiky. Ministr se brání, že jde o účinné společné evropské řešení. Slova se vedou, migrační vlna neutichá.
Podle sociologa Bednáře vede Evropa diskuse o pomoci nejvíce postiženým státům, ale také o posílení ochrany hranic. "Z mého pohledu má smysl jít cestou dvoukrokové strategie, kdy na jedné straně zajistíme to, aby se do EU nelegální migranti nedostávali, a na druhé vyvineme maximální úsilí o to, abychom jim pomohli v zemích, ze kterých pocházejí," nabídl odborník recept na řešení palčivého problému.
A ještě něco podstatného sociolog Bednář dodal, a tím jsme se dostali zpět na počátek. Je nutné obnovit tok ukrajinského obilí do strádající Afriky. Jsme opět u ruské agrese a taktiky, jak maximálně pošramotit Západ.
"Pro začátek bychom měli začít tím, že vyvineme co největší úsilí o to, aby se do Afriky dostávalo třeba to obilí...," uzavřel sociolog pro ŽivotvČesku.cz.
Mýlí se tedy ten, kdo se domnívá, že válka na Ukrajině se České republiky vlastně netýká, že nemá smysl se zapojovat do pomoci trpící zemi. Svět je jako spojité nádoby a problém v jedné části ovlivňuje ostatní. Každý den konfliktu na Východě vyhrocuje situaci, a jak vidíme v Evropě, neklid se přelévá doslova až na práh našich domovů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.