Reklama:

Rusku odsunutá pozornost vyhovuje, shodují se experti na ozbrojené konflikty. Nejistotu vyvolává, že by Putin stál za útokem Hamásu

Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2023

Skupině ozbrojenců z palestinského hnutí Hamás se z Pásma Gazy podařilo proniknout do jižního Izraele, kde je ale zlikvidovala izraelská armáda. S odvoláním na armádu o tom informuje server televize CNN. Podle vojáků se radikálové do Izraele dostali tunelem pod mořem. V noci na dnešek Izrael pokračoval v náletech na Pásmo Gazy, kde podle místních úřadů zahynulo 80 lidí. Zaútočil také na okupovaném Západním břehu, kde zemřeli tři Palestinci. Izraelská armáda útočila i na cíle v Sýrii. Jakou roli v konfliktu na Blízkém východě hraje Rusko, zajímalo redakci. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra to nelze vyloučit, ale označit za jisté to rozhodně nelze, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz. Podobný názor zastává i vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.

Reklama:

"Rusům to do určité míry vyhovuje - odsunutá pozornost, to je jasné. Že Rusko je spojencem Íránu, to je také fakt. Ale je známo, že Vladimir Putin je filosemita, že k Izraeli opravdu cítí jakýsi pozitivní vztah, těžko říct proč, na to jsou ale různé teorie. Kdybych se zeptal ruských neonacistů, tak řeknou, že Putin je Žid, podle nich je ale Žid skoro každý, takže to nemá moc velkou relevanci. Faktem ale je, že mezi Netanjahuem a Putinem bylo vždy dlouhodobě vidět, že pokud může být mezi státníky něco jako přátelství, tak mezi nimi opravdu bylo. Takže podle toho je málo pravděpodobné, že v tom Rusko prsty má," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Podobně smýšlí i bezpečnostní expert Josef Kraus, kterého redakce oslovila ohledně stejného tématu. "Snížení pozornosti Západu jde ve prospěch Ruska a v neprospěch Ukrajiny. I když je patrné, že Rusům situace vyhovuje a těží z ní, neznamená to, že za vytvořením konfliktu stojí. To se možná časem dozvíme, jestli to bylo jinak. Izrael, když už nic jiného, bude pozornost přitahovat z hlediska ochrany lidských práv, eskalace, zapojení dalších »hráčů« do konfliktu a podobně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Reklama:

Izraelští vojáci na »buňku potápěčů« narazili jižně od izraelského města Aškelon, které leží pár kilometrů od Pásma Gazy. "Vojáci námořnictva oddíl zlikvidovali," uvedla izraelská armáda, která u úzkého pobřežního pásu soustředila desetitisíce vojáků. Izraelská letadla pak zaútočila na základnu potápěčů v Gaze a snažila se zajistit, aby se touto cestou do Izraele už žádný ozbrojenec nedostal.

Palestinské úřady v Pásmu Gazy, které má pod kontrolou hnutí Hamás, dnes ráno uvedly, že v noci na dnešek zahynulo na tomto území kvůli izraelským úderům 80 lidí. Stovky lidí pak údery zranily. Tvrzení válčících stran ale není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Izrael v noci na dnešek znovu uskutečnil také nálety na Sýrii, které se zaměřily na armádní infrastrukturu a minometná odpalovací zařízení, z nichž podle izraelské armády v úterý přišel útok na Izrael. Podle syrských státních médií při izraelském úderu na vojenská stanoviště ve městě Derá zemřelo osm lidí.

Hamás v sobotu 7. října Izrael i svět zaskočil masivním útokem právě z Gazy na jih Izraele, kde podle tvrzení izraelských úřadů pozabíjel na 1400 lidí, většinou civilistů, a přes 220 lidí odvlekl do Gazy.

Pásmo Gazy, kde na území menším než Praha žije asi 2,3 milionu Palestinců, Izrael v odvetě bombarduje a uvalil na ně blokádu. Ta se týká i pohonných hmot, potravin a vody.

Jen v úterý při izraelských náletech v Gaze podle místních zdravotníků zemřelo 704 Palestinců, včetně 305 dětí. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) je to nejvyšší počet mrtvých v Gaze za jediný den od začátku války.

Tři Palestinci podle agentury Reuters zemřeli také na Západním břehu, který Izrael dlouhodobě okupuje. Izraelská armáda uvedla, že při zásahu v uprchlickém táboře v Džanínu na její vojáky začali Palestinci střílet a házet výbušná zařízení. Armáda pak nasadila dron, který podle palestinských údajů zabil tři lidi a dalších více než 20 zranil.

Nyní panují obavy, že nemocnicím v Pásmu Gazy už brzy dojdou zbytky pohonných hmot, a tudíž budou bez elektřiny, kterou vyrábějí za pomoci generátorů. Na životě by to podle serveru BBC News mohlo ohrozit přes 1000 lidí. Podle OSN by bylo na uspokojení základních potřeb nutné, aby se do Gazy dostávalo denně nejméně 160.000 litrů pohonných hmot. Izrael v úterý vzkázal, ať se OSN obrátí na Hamás, který má podle něj pohonných látek stále dostatek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: