Studie společnosti Cognizant o dopadu generativní umělé inteligence předpokládá, že by tyto technologie mohly pro ekonomiku USA během následujících 10 let představovat přínos 1 bilionu dolarů
Teaneck (New Jersey) 12. ledna 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Společná přelomová studie společností Oxford Economics a Cognizant předpovídá, že generativní umělá inteligence bude mít vliv na 90 % pracovních míst v USA, a zdůrazňuje tak kritickou potřebu strategické rekvalifikace, má-li být i nadále zachován hospodářský růst
Společnost Cognizant (NASDAQ: CTSH) dnes ve spolupráci se společností Oxford Economics zveřejnila výsledky své nové studie ekonomického dopadu New Work, New World (Nová práce, nový svět), která předpokládá, že generativní umělá inteligence (gen AI) nějakým způsobem ovlivní až 90 % stávajících pracovních míst ve Spojených státech. Vzniknou tak předpoklady pro zásadní změnu v přístupu k práci, produktivitě a ekonomickému růstu. Studie také zjistila, že dopad těchto technologií bude ovlivněn rychlostí zavádění jejího využití v podnicích a tím, jak rychle se jednotlivci dokáží přizpůsobit novým způsobům práce.
"Cílem naší studie bylo zjistit, jaký vliv může mít generativní umělá inteligence na naše všeobecné pracovní síly," uvedl Adrian Cooper, generální ředitel společnosti Oxford Economics. "Výsledky výzkumu ukazují, že takové technologie mohou narušit vývoj americké ekonomiky překvapivě rychle, a nabízejí vedoucím pracovníkům neocenitelné informace k tomu, aby mohli jejich potenciál využít a co nejrychleji se přizpůsobili."
Generativní umělá inteligence nabízí potenciál zlepšení provozní efektivity, vytváření nových zdrojů příjmů, inovaci produktů a služeb a v konečném důsledku i zcela zásadní změny podoby podnikání. Za účelem kvantifikace potenciálního dopadu generativní umělé inteligence na produktivitu a budoucnost práce vytvořila společnost Cognizant ve spolupráci se společností Oxford Economics ekonomický model, který se zaměřuje na tři možné přístupy přijetí generativní umělé inteligence americkými podniky. Model zohledňuje celkem 18.000 pracovních úkonů, které tvoří hlavní součást americké ekonomiky, a pečlivě zkoumá dopad, který může generativní umělá inteligence mít na pracovní místa na těchto úkonech závisejících. Přestože se studie zaměřuje na pracovní sílu v USA, obecná témata, která vyplynula ze zjištění, lze aplikovat celosvětově. Výzkum odhalil klíčové poznatky, včetně:
• V příštím desetiletí bude zavádění umělé inteligence prudce stoupat, než dojde k jeho vyzrálé stabilizaci: Podniky se aktuálně nacházejí v experimentálních fázích zavádění možností umělé inteligence. Zjištění však ukazují, že by se podíl uživatelů těchto technologií mohl zvýšit ze 13 % na 31 % během pouhých čtyř až osmi let. Na konci patnáctiletého období se podle zjištění může míra zavádění těchto technologií zpomalit, ale v růstu bude pokračovat po dobu nejméně dalších 15 let.
• Hospodářský rozvoj by mohl prudce stoupnout: Generativní technologie umělé inteligence by mohla zvýšit produktivitu v USA o 1,7-3,5 % a přispět v příštích 10 letech k růstu roční hodnoty HDP Spojených států o 477 miliard až 1 bilion dolarů, a to na základě míry zavedení těchto technologií v podnicích. Současně by mohlo dojít k narušení trhu práce: Předpokládá se, že polovina všech pracovních míst (52 %) projde výraznými změnami, protože generativní umělá inteligence bude integrována do automatizace pracovních úkolů. V důsledku toho může dojít k přesunu přibližně 9 % současné pracovní síly v USA, přičemž 1 % může mít na základě historických ekonomických změn potíže s nalezením nového zaměstnání.
• Nejvíce mohou být postižena pracovní místa s vyšší úrovní znalostí: Technologický pokrok a automatizace v minulosti ovlivňovaly především manuální práci a znalostní procesy. Generativní umělá inteligence má potenciál dosáhnout naprostého opaku a výrazněji ovlivnit práci, která se zakládá na znalostech. U pracovních pozic, které zahrnují analýzu úvěrů, programování, tvorbu webových stránek, správu databází nebo grafický design, se již teoretická maximální úroveň expozice pohybuje na hodnotě přibližně 50 %. Do roku 2032 se s rozvojem technologií může úroveň expozice některých pracovních míst vyšplhat až na 80 %.
• Dopad pocítí i generální ředitelé: Z údajů vyplynulo, že u vedoucích pracovníků na úrovni vedení společnosti – dokonce i u generálních ředitelů – může teoretická maximální úroveň expozice (míra náchylnosti pracovních úkolů k automatizaci generativní umělou inteligencí) přesáhnout 25 %, protože generativní umělá inteligence bude využívána pro veškeré úkony od hodnocení konkurence až po strategické rozhodování.
"Generativní umělá inteligence nás již dokázala svými schopnostmi ohromit v celé řadě oborů, ale skutečný dopad její integrace do našich každodenních obchodních aktivit se teprve začíná plně projevovat," konstatoval Ravi Kumar S, výkonný ředitel společnosti Cognizant. "Abychom mohli potenciál této technologie využít ke zvýšení produktivity, musíme nejprve plně pochopit její vliv na budoucnost pracovních aktivit a společnými silami vytvořit ty nejlepší podmínky k tomu, aby se lidé mohli rozvíjet stejným tempem, jakým se bude rozvíjet i samotná technologie."
Rekvalifikace pracovní síly v souvislosti s rozvojem umělé inteligence
Ačkoli časový rámec tohoto výzkumu přesahuje horizont deseti let, domnívá se společnost Cognizant, že vedoucí zástupci všech oblastí lidské společnosti by měli již dnes spolupracovat na vytvoření nové dohody o důvěře, která v éře generativní umělé inteligence umožní podnikům, pracovníkům a ekonomikám prosperovat. S tím, jak se tyto technologie stanou běžnou součástí pracovních aktivit, začne narůstat poptávka po nových dovednostech zaměstnanců v podpoře oblastí, jako je obchodní strategie nebo řízení umělé inteligence. Rekvalifikační programy, které byly dříve považovány za taktický doplněk kariérní dráhy zaměstnance, se stanou nezbytnou součástí běžného pracovního dne a bude jim věnován čas v rámci školení a vzdělávání zaměstnanců.
V souladu s těmito očekáváními společnost Cognizant nedávno zahájila iniciativu Synapse, jejímž cílem je revoluce a změna rovnováhy v oblasti technického vzdělávání a rozvoje pracovních sil prostřednictvím změn podstaty pracovních příležitostí více než milionu lidí na celém světě. Cílem této iniciativy, která vychází z bohatých odborných znalostí společnosti Cognizant a jejích dlouhodobých zkušeností coby technologického rekvalifikačního centra, je vytvořit do roku 2026 novou skupinu talentovaných pracovníků, které bude ve světě expandující digitální ekonomiky možné zaměstnat. Další informace o společnosti Synapse najdete zde.
Kompletní znění studie a další informace o ní naleznete na adrese https://www.cognizant.com/us/en/gen-ai-economic-model-oxford-economics .
Metodika: Studie New Work, New World společnosti Cognizant
Společnost Cognizant pověřila společnost Oxford Economics vytvořením posudku a předpovědi ekonomického dopadu technologií generativní umělé inteligence na ekonomiku Spojených států v nadcházejících 10 letech.
Projekt byl realizován v pěti hlavních fázích, které postupně umožnily vytvořit předpokládané vstupní údaje pro oxfordský globální ekonomický model (GEM). Tyto vstupní údaje byly navrženy tak, aby odrážely předpokládaný vliv zavádění generativních technologií umělé inteligence na strukturální faktory ekonomické aktivity podniků ve Spojených státech v časovém horizontu této prognózy, zejména pak na růst celkové produktivity výrobních faktorů (TFP). Aby byla zohledněna nejistota, která je s takovým procesem spojena, byly vypracovány tři alternativní varianty, které tak poskytují širší škálu výsledků. Úplnou metodiku naleznete zde.
O společnosti Cognizant
Společnost Cognizant (Nasdaq: CTSH) utváří moderní podniky. Našim klientům pomáháme s modernizací technologií, změnami interních procesů i transformací zkušeností, aby si v rychle se měnícím světě dokázali udržet náskok. Společně zlepšujeme každodenní život. Více se dozvíte na stránkách www.cognizant.com nebo na účtu @cognizant.
Pro další informace kontaktujte:
Firemní
Gabby Gugliocciellová
Indie
Rashmi Vasishtová
Americas / EMEA / APJ
Christina Schneiderová
Výhledová prohlášení
Tato tisková zpráva obsahuje prohlášení, která mohou představovat výhledová prohlášení učiněná v souladu s ustanoveními o "bezpečném přístavu" podle zákona Private Securities Litigation Reform Act z roku 1995, jejichž přesnost nutně podléhá rizikům, nejistotám a předpokladům ohledně budoucích událostí, které se nemusejí ukázat jako přesné. Tato prohlášení zahrnují mimo jiné výslovná nebo implicitní výhledová prohlášení týkající se zavádění generativní umělé inteligence, dopadů generativní umělé inteligence na pracovní sílu a ekonomiku a efektivitu práce a výsledků naší nové iniciativy Synapse. Tato prohlášení nepředstavují sliby ani záruky, ale výsledky výše uvedené studie a nadále podléhají řadě rizik a nejistot, z nichž mnohé jsou mimo naši kontrolu, což může způsobit, že se skutečné výsledky budou podstatně lišit od výsledků předpokládaných v těchto výhledových prohlášeních. Stávající a potenciální investory upozorňujeme, aby se na tato výhledová prohlášení, která se vztahují pouze k datu vydání tohoto dokumentu, v nadměrné míře nespoléhali. Mezi faktory, které mohou způsobit, že se výsledky budou podstatně lišit od těch, které jsou vyjádřeny nebo naznačeny, patří obecné ekonomické podmínky, dopad technologického vývoje a konkurence, konkurenční a rychle se měnící povaha trhů, na kterých působíme, konkurenční trh s talentovanými pracovníky a jeho dopad na nábor a udržení zaměstnanců a další faktory uvedené v naší poslední výroční zprávě na formuláři 10-K a dalších dokumentech předložených Komisi pro cenné papíry. Společnost Cognizant se nezavazuje k aktualizaci nebo revizím jakýchkoliv výhledových prohlášení, ať už v důsledku nových informací, budoucích událostí nebo jiných okolností, s výjimkou případů, kdy to vyžadují příslušné právní předpisy o cenných papírech.
Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1794711/4489004/Cognizant_Logo.jpg
Logo – https://mma.prnewswire.com/media/2315997/Cognizant____Oxford_Economics_Logo.jpg
PROTEXT