Reklama:

Nový park v Mostě přilákal první návštěvníky

Nový park v Mostě přilákal první návštěvníky
Nový park v Mostě přilákal první návštěvníky
Foto: ČTK Protext
ctk-protext |
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2024

Most 1. května 2024 (PROTEXT) - Veřejný prostor v centru města Most získal novou dominantu. Mostecký primátor Marek Hrvol a ředitel nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF) Luboš Veselý slavnostně otevřeli zrekonstruovaný park Střed. Otevření parku a doprovodné akce přilákaly 1. května první návštěvníky. Díky obnově za zhruba 120 milionů korun se do parku dostaly nové prvky. Architekti přitom během proměny prostoru citlivě pracovali s jeho minulostí.

Reklama:

Slavnostní přestřižení pásky odstartovalo novou etapu parku Střed v Mostě. Po osmi letech příprav a necelých dvou letech stavby se prostor opět otevřel veřejnosti. Zelený střed města se dočkal obnovy v souladu s trendy moderní architektury a s ohledem na udržitelnost a životní prostředí. Nový kamerový systém také výrazně posílil bezpečnost v parku.

„Park Střed prošel dlouhou cestou od opuštěného a zchátralého prostoru až k tomuto novému a krásnému místu s úžasnou kaskádou, která byla obnovena tak, jak si ji řada z vás, včetně mě, pamatujeme. Rád bych poděkoval všem, kteří se podíleli na této proměně – našim občanům, kteří vyjádřili svou podporu a zájem o revitalizaci parku, pamětníkům, kteří nám pomohli nahlédnout do minulosti parku, a také místním organizacím. Dále pak odborníkům, Nadaci Karel Komárek Family Foundation a všem pracovníkům, kteří se na této obnově od začátku podíleli. Park Střed je nyní místem, kde se setkává historie s budoucností, kde se rodí nové příběhy a kde můžeme všichni najít místo pro odpočinek a pohodu. Těším se na to, až se společně setkáme v kavárně nebo na zajímavé kulturní akci, kterých bude v parku spousta,“ zhodnotil primátor města Mostu Marek Hrvol.

Projekt parku Střed a jeho konečná podoba vyšly z pečlivě připravené architektonické soutěže. V novém prostoru našly své uplatnění i návrhy zdejších organizací a široké veřejnosti. Do podoby parku se promítla jeho bohatá minulost, kterou pomohli zmapovat aktivní místní senioři. Právě potřeby lidí, užitná hodnota parku a úcta k historii místa představují stěžejní pilíře celé proměny.

„V nadaci považujeme veřejný prostor za platformu, v níž se budováním vztahů v místní komunitě přirozeně rozvíjí společenský život města. Také proto jsme ve spolupráci s architekty a městem Most od počátku koncipovali proměnu parku Střed tak, aby si na tomto pomyslném jevišti našli místo lidé ze všech sociálních skupin, které ve městě žijí. Rozčleněním prostoru pomocí nových prvků, k nimž patří pódium, kavárna, sportoviště nebo posilovna pro seniory, vznikla nová místa pro setkávání lidí, skýtající zároveň pestré možnosti pro trávení volného času,“ řekl ředitel Nadace KKFF Luboš Veselý s tím, že nadace podpořila proměnu parku částkou 25 milionů korun.

Architekti brali ohled na původní podobu parku z jeho zlaté éry v 70. letech. To jim umožnilo prostor nově koncipovat, ale zároveň v něm zachovat atmosféru, kterou mu vdechli dřívější architekti Václav Krejčí a krajinář Otakar Kuča. Příkladem citlivé intervence je oblíbená vodní kaskáda. I když je prostor, tvořený betonovými „bazény“, kvůli požadavkům na šetrný provoz skromnější, zůstává v něm původní umělecké dílo. Do kaskád se pak vrací voda.

„V našem návrhu se odráží charakter okolní důlní krajiny. Terén jsme modelovali pomocí teras, které vytvořily aktivní pásy, na něž jsme umístili prvky parku i sochy. Terasy jsme zároveň provázali s pěšinami,“ uvedl německý krajinář Till Rehwaldt. „Část vyjmutého vodního prvku jsme využili pro barový pult v kavárně a přesunuli jsme také oblíbenou sochu Biologického těleso, aby v parku lépe vynikla,“ doplnil architekt Patrik Hoffman.

Slavnostní otevření parku bylo doprovázeno bohatým kulturním a společenským programem. Nadace a město uspořádaly taneční představení, proběhl zde koncert místní ZUŠ a zájemci se mohli zúčastnit komentované prohlídky parku pro veřejnost s architekty a krajináři. Od rána byla poprvé otevřena také nová kavárna.

Kontakt pro média:

Lukáš Pfauser

PR manažer Nadace KKFF

[email protected]

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama:
Reklama:
Reklama: