Europoslanci chystají misi na podporu hospodářské dohody se Švýcarskem
Ve Švýcarsku se formuje odpor proti jednání s Evropskou unií o hospodářském sbližování. Poslanci Evropského parlamentu se nyní snaží o zprostředkování. Existují však zásadní rozpory, informuje německý deník Handelsblatt.
Delegace poslanců Evropského parlamentu (EP) chce začátkem února odcestovat do Bernu, aby tam lobbovala za nový balíček hospodářských dohod mezi Švýcarskem a Evropskou unií. Podle zdrojů Handelsblattu je meziparlamentní setkání naplánováno na 8. a 9. února. Europoslanci chtějí pomoci rozptýlit obavy švýcarské strany z příliš těsných vazeb s unií.
Trhliny mezi sedmadvacítkou a Švýcarskou konfederací se datují od května 2021, kdy alpský stát jednostranně odstoupil od jednání o institucionální rámcové dohodě. Ta měla v zásadě upravovat hospodářské vztahy s EU a přístup na jednotný trh. Krátce po parlamentních volbách na konci října 2023, tedy po vítězství k EU kritické Švýcarské lidové strany (SVP), jež si vymohla v sedmičlenném ministerském grémiu dvě křesla proti původně jednomu, nová vláda jednání s Bruselem obnovila.
V prosinci loňského roku Spolková rada dokonce oficiálně přijala mandát pro nová jednání s EU. Ústředním bodem balíčku dohod je "bezbariérový přístup na vnitřní trh EU", oznámilo v polovině prosince švýcarské ministerstvo zahraničních věcí (EDA). "Kabinet chce aktualizovat bilaterální dohody s EU a uzavřít nové, například v oblasti elektřiny a bezpečnosti potravin. Hlavní směry vyjednávacího mandátu jsou v současné době projednávány v Bernu s parlamentem a zástupci kantonů,“ uvedl rezort.
Stejná instituce obyvatele ujišťuje, že balíček stanoví výjimky na ochranu základních zájmů Švýcarska. Kromě schválení vládou a parlamentem musí smlouvy s EU projít referendem. Podle odhadů poslanců v Bruselu a Bernu by se takové hlasování mohlo konat v roce 2027 nebo 2028.
Odpor vůči užším vazbám s EU se však formuje už nyní. V jeho čele stojí právě SVP, která oznámila záměr mobilizovat své příznivce. "SVP se důrazně staví proti jakémukoli institucionálnímu propojení s EU," oznámila pravicově konzervativní strana.
Jedním z největších sporných bodů – stejně jako v případě rámcové dohody, která v roce 2021 ztroskotala – zůstává role Evropského soudního dvora (ESD). V případě sporů o výklad dvoustranných smluv plány v současnosti počítají se zřízením rozhodčího soudu. Rozhodčí soud musí spory týkající se výkladu práva EU postoupit Soudnímu dvoru EU.
Kritici ve Švýcarsku se obávají, že by soud mohl v budoucnu fakticky rušit švýcarské zákony. Zastánci nových dohod s EU, burcuje SVP, jsou připraveni automaticky přijmout právo EU a akceptovat ESD jako soud poslední instance pro řešení sporů. "SVP to rozhodně odmítá a bude bojovat všemi dostupnými prostředky za zachování suverénního Švýcarska.“
Rychle vyjádřily nesouhlas také odbory. Pierre-Yves Maillard, šéf Švýcarské federace odborových svazů, řekl v rozhovoru pro týdeník NZZ am Sonntag, že odbory "nemají šanci" s balíčkem předloženým Spolkovou radou souhlasit.
Dále se proti nové "rámcové dohodě 2.0" staví Aliance Kompass/Evropa, kterou organizují zástupci podnikatelů. Jeden z vedoucích představitelů toho sdružení, spoluzakladatel soukromého kapitálového investora Partners Group Alfred Gantner, uvedl pro pro bulvární list Blick: "Architektura je opět stejná: dynamické přebírání práv". Dodal, že je "zásadně proti mandátu k jednání, který předložila Spolková rada, a je přesvědčen, že opět selže".
Poslance EP a jejich švýcarští kolegové, uzavírá Handelsblatt, budou mít s přesvědčováním hodně práce, a jejich mise nebude rozhodně jednoduchá.