Reklama:

Rusko chystá krvavou ofenzivu, Ukrajina hraje o čas. Nad vodou ji drží plán České republiky, uvedl špičkový expert na válečné konflikty

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2024

Komentář: Podpora Ukrajině, která se už třetím rokem brání napadení Ruskem, je nejen ze strany Spojených států důležitá - a to pro celý západní svět. Zejména pak pro udržení jeho demokracie a další prosperity. Česko využívá kontakty z období studené války při shánění tolik potřebné munice pro Ukrajinu. V době zablokované zbrojní pomoci ze Spojených států, pomalého nárůstu výroby munice na Západě a tenčících se zásob ukrajinské armády nakupuje Praha i od zemí, které vystupují jako spojenci Moskvy.  Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity pro portál ŽivotvČesku.cz vysvětlil, jak spolu obě události, které se zdají být na sobě nezávislé, ve skutečnosti souvisí.

Reklama:

Výše zmíněné informace uvedl v druhé polovině uplynulého měsíce americký list The Wall Street Journal (WSJ). Česká republika, kterou deník označil za jednoho z nejhorlivějších podporovatelů Ukrajiny v její obraně proti ruské agresi, podle WSJ zajistila asi 800.000 dělostřeleckých granátů od různorodé skupiny dodavatelů z celého světa a identifikovala dalších 700.000 kusů, které by bylo možné objednat s dodatečnými finančními prostředky. Ty se dosud povedlo zajistit pro první tranši 300.000 nábojů, přičemž zdaleka největší příspěvek nabídlo Německo.

Deník ve svém článku poukazuje na pomalé navyšování zbrojní výroby ve Spojených státech i Evropě. V USA ho brzdí patová situace v Kongresu, zatímco v Evropě kvůli problémům s dodavatelským řetězcem, nedostatečnému vládnímu financování a chybějícím pracovním silám se výrazné zvýšení výroby neočekává dříve než koncem příštího roku nebo začátkem roku 2026. WSJ navíc v této souvislosti upozorňuje, že až polovina veškeré vojenské produkce EU se do poloviny roku 2023 vyvážela do třetích zemí a nikoliv na Ukrajinu.

Reklama:

V souvislosti s kontextem pomoci ze strany USA prezident Joe Biden opakovaně vyzval k vyčlenění dodatečných desítek miliard dolarů na podporu Kyjeva, což aktuálně blokuje republikánské vedení Sněmovny reprezentantů, a varoval, že absence americké pomoci neohrožuje jen Ukrajinu.

"Nejde o to, že by republikáni nechtěli Ukrajině pomáhat, ale vlastně na současné demokratické administrativě si tím snaží vydobýt nějaké politické ústupky v jiné záležitosti. To znamená, že je to spíše záležitost vnitropolitického amerického obchodu než odhodlání přestat podporovat Ukrajinu. Ta podpora tam pravděpodobně bude proudit tak jako tak, ale je to právě předmětem toho politického sporu, který je v téhle ještě navíc nadcházející prezidentské kampani poměrně důležitý. Což vlastně ve finále může zpozdit naprosto klíčové dodávky zbraní a spotřebního materiálu pro ukrajinskou stranu," vysvětlil Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz.

"A vlastně tohle se do určité míry snaží i vykompenzovat iniciativa, jejíž záštitu na sebe vzala Česká republika. Ale je to něco, co může alespoň pomoci Ukrajincům udržet se nad vodou s chystanou ruskou letní ofenzivou, protože bez této pomoci by to bylo velice, velice obtížné. Ta munice se nedostává, evropské sklady jsou vyskladněné, stále se ještě nerozjela na plné obrátky zbrojní výroba a ještě nějakou dobu velice pravděpodobně nerozjede, protože to je běh na dlouhou trať, a tím pádem se opravdu hodně hraje o čas, aby se to stihlo do toho léta," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert a politolog.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: