Reklama:

Co rozhodne o úspěchu a neúspěchu: Šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia přiblížil možný scénář očekávané ofenzivy Putinova režimu

Dmitry Peskov a Vladimir Putin
Dmitry Peskov a Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2024

Komentář: V současnosti z východní fronty přicházejí zprávy o zesilující ruské ofenzivě a ukrajinská města čelí mohutnějším ruským vzdušným útokům zaměřeným zejména na infrastrukturu. Ukrajina v posledních měsících naléhavě žádá evropské partnery o dodávky dělostřeleckých granátů, které jí po více než dvou letech ruské agrese docházejí, a obává se o svou obranyschopnost při očekávané letní ruské plné ofenzivě. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty –⁠⁠⁠⁠⁠ vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity, a to s dotazem, jak může odhadem vypadat scénář útočné operace ze strany Putinova režimu.

Reklama:

Nedostatek dělostřelecké munice je v současnosti společně s nedostatkem lidské síly a vyčerpanou protivzdušnou obranou jedním z nejpalčivějších problémů, kterým Ukrajina čelí. I to je důvod, proč ruská strana zesiluje své útočné operace.

"Scénář očekávané protiofenzivy si dokáži představit, že může být do jisté míry obecný a relativně funkční. Co je neznámá proměnná, tak kdy to bude a na jaké místo bude koncentrována, to ostatně bude rozhodovat o úspěchu a neúspěchu. Jinak ten očekávatelný scénář bude v tom, že půjde o systematickou likvidaci logistické infrastruktury v zázemí Ukrajiny. To znamená raketové, dělostřelecké a dost možná i letecké bombardování cílů v zázemí obránců, což pak znemožňuje obráncům dodávat čerstvé síly, spotřební materiál a podobně a třeba i řídit efektivně ústup," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie v krátkosti, a jak sám poznamenal - v čistě obecné rovině, ohledně odhadu, co se dá od agresora očekávat.

Reklama:

První munici pořízenou v rámci české iniciativy by mohla Ukrajina získat v červnu, uvedl v polovině dubna po jednání v sídle Severoatlantické aliance český premiér Petr Fiala. Podle Josefa Krause jde o klíčovou pomoc včetně slíbené ze strany Spojených států, kdy Sněmovna reprezentantů minulý týden přijala návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině, a to pro vyčlenění až 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun).

Podle Josefa Krause bude ruská ofenziva mít pravděpodobně své limity a významným způsobem bude ztížena, pokud do děje vstoupí již zmíněná pomoc, která bude koncentrována především na vojenský materiál.

"Dále se dá očekávat, že se budou Rusové snažit prolomit nějakou linii. A v momentě, kdy získají nějaké teritorium, tak se jej budou snažit »zabetonovat« nějakými vlastními obrannými liniemi. Nemyslím si, že v současné chvíli má »Putinovský režim« ambice dojít do Kyjeva. Domnívám se, že jejich ambice budou limitované v tom smyslu, že budou chtít »dočistit« či plně kontrolovat provincie na východě, které již prohlásili za své - oblasti Doněck, Donbas a další. A to budou považovat za reálný úspěch, pokud se jim to vůbec povede," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: