Šándor: Putin vstoupil do role falešného mírotvůrce. Požadavek na stažení ukrajinských vojsk je pokus o chytrou fintu
Komentář: Požadavek na stažení ukrajinských vojsk z východu a jihu Ukrajiny, který dnes ruský prezident Vladimir Putin označil jako podmínku pro zahájení rozhovorů s Kyjevem, považuje bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor jako něco, co je nerealizovatelné, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
Putin o podmínkách mluvil krátce před zahájením mírové konference ve Švýcarsku. Na ni zástupci Ruské federace nebyli pozváni. Zasedání se uskuteční o víkendu a podle dřívějších informací se ho zúčastní na 90 delegací. Cílem setkání je mimo jiné najít způsob, jak v budoucnu do mírového procesu zapojit obě strany.
Podle agentury TASS označil Vladimir Putin stažení ukrajinských vojáků z východu a jihu Ukrajiny za nezbytnou podmínku pro zahájení rozhovorů s Kyjevem. Ukrajinské jednotky musí podle ruského prezidenta opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast, tedy regiony, které jsou částečně pod ruskou kontrolou. Jakmile Kyjev začne s odsunem vojsk a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva zastaví vojenské operace a bude připravena k jednání.
Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala respektovaného komentátora Andora Šándora, jak se dá na věc pohlížet - a to zejména v kontextu představy o tom, že by mohla válka na Ukrajině být u svého konce.
"Nemyslím si to. Jde o »výstřel« před zahájením mírové konference ve Švýcarsku, na kterou nebylo Rusko pozváno. Pro Ukrajince Putin staví cíl, který je pro ně nepřijatelný, zároveň těm, kteří se konference zúčastní, dává určitou »možnost vnímat věc jako nabídku na mírové řešení«," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že z ruské strany jde výhradně o taktiku (fintu), kdy »Putin chce, aby na něj bylo nahlíženo jako na mírotvůrce« a zároveň »rozvibroval« situaci do podoby, kdy někteří lídři zemí, které výrazně nepodporují Ukrajinu, budou více přesvědčeni o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj de facto nehledá prostor pro klid zbraní.
V kontextu toho je ale potřeba si připomenout skutečnost, že to byl právě novodobý car a diktátor, který na konci února zaútočil zcela bezprecedentně na Ukrajinu. I to je důvod, proč jeho »velkorysou nabídku« není možné chápat vůbec jako nabídku, ale v maximální míře jako pokus o zlegitimizování barbarským způsobem zabraného území Ukrajiny.
"V současnosti vedení Ukrajiny nemůže na to přistoupit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Šándor s tím, že »nabídka Putina se mimo jiné také neopírá o žádné bezpečnostní záruky«, bez kterých válka na Ukrajině nemůže dojít do mírové podoby.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.