Reklama:

Politolog: Putin to možná ještě neví, ale Ukrajina již nad Ruskem vyhrála

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 7. 2024

Komentář: Poválečná Ukrajina se dramaticky vzdálí Rusku a bude de facto součástí Západu, uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog a vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus. Přestože vstup Ukrajiny do NATO není jeho slovy na pořadu dne, země se již nyní těší rostoucí podpoře od západních spojenců –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ což bude v nějaké formě pravděpodobně představovat do budoucna i bezpečnostní záruku.

Reklama:

Ukrajina se od začátku ruské invaze v únoru 2022 výrazně změnila. Podle politologa Josefa Krause, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz, je zřejmé, že Ukrajina se po válce stane součástí Západu, i když formální členství v NATO není v blízké budoucnosti pravděpodobné. Půjde o proces spíše neformální, neboť členské státy NATO, jako jsou Maďarsko, Turecko a Slovensko, mají své vlastní důvody pro zdrženlivost vůči ukrajinskému členství.

To, že Ukrajina se stane neformálně součástí Západu, je pro napadenou zemi vítězstvím, aniž by ruského agresora musela na bojišti vyloženě a jednoznačně porazit –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tedy vytlačit ho z anektovaného teritoria a mimo to opět získat Krym.

Reklama:

Bezpečnostní záruky mimo NATO

Kraus upozorňuje, že je otázkou, jaké bezpečnostní záruky Ukrajina od svých partnerů obdrží. Mohla by vzniknout speciální dohoda, která by umožnila rozmístění vojsk NATO na ukrajinském území bez formálního členství v alianci. To by mohlo zahrnovat záruky, že v případě dalšího napadení Ruskem by byla aktivována kolektivní obrana NATO, což by odradilo Moskvu od dalších agresí​.

Mírový plán do konce roku 2024

Prezident Volodymyr Zelenskyj na konci června oznámil, že Ukrajina pracuje na vytvoření »jasného a podrobného« plánu k ukončení války. Redakce ŽivotvČesku.cz o tom informovala v dřívějším článku. Má jít o plán, který by měl být podle jeho slov hotový do konce letošního roku, informoval o tom deník Ukrajinská pravda.

"Je pro nás klíčové, aby plán na ukončení války získal podporu většiny světa. To je diplomatický způsob, na němž pracujeme," upřesnil, jak ho cituje zmíněné periodikum.

"Diplomatická cesta, kterou si Ukrajina zvolila, je naší iniciativou, protože jsme obětí této války. Mírový summit je za námi a nyní podrobně pracujeme na třech plánech: energetika, potravinová bezpečnost a výměna. Jsem si jistý, že vyřešíme tyto záležitosti, minimálně alespoň připravíme podrobný plán. Vypracujeme také všechny ostatní body mírového vzorce a připravíme komplexní plán, který budou mít k dispozici naši partneři," sdělil konkrétně ukrajinský prezident.

Zelenskyj uvedl, že Ukrajina nyní drží iniciativu a volí diplomatickou cestu, protože je v této válce obětí. Pro ŽivotvČesku.cz šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia vysvětlil, že v kontextu toho Ukrajina potřebuje zároveň bezpečnostní záruky, které by měly představovat »jistotu, že po nějaké časové periodě Rusko opět na svého souseda nezaútočí«.

Podpora západních zemí

Nejvíce pravděpodobná a zároveň i možná je garance, že zbytek Ukrajiny, který nebude pohlcen Ruskem, dostane »jakýsi příslib vstupenky« do Severoatlantické aliance. Je totiž zjevné, že ruskému slovu se nedá věřit. A pro Ukrajinu bude taková záruka představovat nějakou relativní jistotu, že za pět či deset let nebude napadena Ruskem znovu.

"Je otázkou, zda se nevytvoří nějaký speciální režim, který by dovoloval rozmístit vojska Severoatlantické aliance na ukrajinském území, kdy by v případě opětovného napadení Ukrajiny Ruskem došlo k aktivaci článku 5 NATO. To znamená, že by nedošlo k napadení Ukrajiny, ale vojenských sil NATO, aniž by Ukrajina byla součástí Severoatlantické aliance, to by mohlo být určitou formou bezpečnostní záruky. Umím si ale představit, že bezpečnostní záruky by daly Spojené státy výměnou za to, že na Ukrajině rozmístí své vojenské síly, aniž by Ukrajina vstoupila do NATO. Nebo nějaký modifikovaný způsob, aby se »vlk nažral a koza zůstala celá«, a to myšleno tak, že Ukrajina nevstoupí do NATO, ale bude používat záruky aliance z hlediska kolektivní obrany," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie s tím, že v takovém případě již nebude možné pro Rusy jednoznačně napadnout svého souseda, protože by došlo na černý scénář.

Role České republiky

Česká republika nadále poskytuje Ukrajině vojenskou a humanitární pomoc. Iniciativa na nákup dělostřelecké munice a další vojenské vybavení byla oceněna Zelenským, který poděkoval za rychlou realizaci těchto opatření. Česká podpora hraje významnou roli na bojišti a přispívá k obraně ukrajinského území​​.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: