Reklama:

Hypotéky mírně zlevnily, začaly nájezdy na volné byty. Situaci na trhu popsal realitní expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 8. 2024

Realitní trh se vrací do stavu, kdy zájem o bydlení se dostává do popředí. A to i v situaci, kdy útlum nové výstavby způsobil relativní proměnu - tedy růst cen po krátké epizodě, ve které došlo na cenový pokles. Rozdíl mezi tím, za jakou cenu lidé bydlení poptávají, a tím, za kolik se nemovitosti na trhu nabízí, je znatelný. Ohledně současného stavu na realitním trhu promluvil pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert Dušan Měchura ze společnosti Next Reality Exclusive. Z jeho slov vyplynulo, že nové bydlení podražilo dle lokality přibližně o jedno až dvě procenta. Z »terénu« pak má informace, že poptávka po nemovitostech před rekonstrukcí je o kousek slabší.

Reklama:

S ohlédnutím je poměrně zásadní informací, že v uplynulém roce se v České republice prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů o 17 procent. O 19 procent propadl také prodej chat a chalup. Vyplývá to z analýzy portálu Valuo, která zpracovává data katastru nemovitostí a veřejných inzercí. Redakce ŽivotvČesku.cz ji má k dispozici.

V současnosti je ale situace výrazně jiná. "Je zřejmé a logické, že lidé, kteří chtějí koupit nemovitost, se ji snaží získat za co nejlepší cenu. Realita je ale taková, že dnešní trh jejich očekávání neplní. To znamená, že v řadě případů jsou znát rozdíly mezi původními a skutečně sjednanými hypotékami. Například hypotéka, která je původně poptávána na dva či tři miliony korun, často končí s finální částkou o půl až milion vyšší. Lidé pak situaci mnohdy řeší tak, že než bydlení drahé ve velkém městě, tak raději levněji za městem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Měchura s tím, že největší poptávka po bydlení se týká Prahy, kde ceny za metr čtvereční bývají dlouhodobě mezi nejvyššími. Skutečností pak ale je, že nejde jen o trend hlavního města, ceny totiž neklesají příkladem ani v Brně, Plzni a dalších lokalitách.

Reklama:

V kontextu popsaného aktuálně zažívá realitní trh zajímavý fenomén. Podle odborníka Měchury jsou byty v Praze stále žádané, ale určité typy nemovitostí mají na prodejním trhu »potíže« - lépe řečeno se neprodávají s takovou »vyloženě lehkostí« jako byty nové.

"Podle našich analýz a zkušeností je situace taková, že dobře se zcela jistě v současnosti prodávají byty v Praze," zdůraznil Měchura. "Co na odbyt ale tak výrazně nejde jako nové bydlení, tak to jsou nemovitosti před rekonstrukcí. Důvodem je, že se v řadě případů bavíme o vysokých nákladech na rekonstrukci. A dlouhé čekací lhůty na odborné firmy také dělají své," doplnil pro ŽivotvČesku.cz realitní specialista.

Rekonstrukce a jejich úskalí

Nemovitosti před rekonstrukcí často vyžadují značné investice, což v dnešní době, kdy služby navzdory nízké inflaci stále významně nezpomalily svůj růst, představuje pro potenciální kupce mnohdy značný problém.

"Když se nemovitost před rekonstrukcí prodá, tak mnohdy se novým vlastníkem stane spekulant, nebo další významnou skupinou jsou v poslední době občané z Ukrajiny," upřesnil dále pro ŽivotvČesku.cz Dušan Měchura s tím, že spekulanti často vidí v nemovitostech s horším stavem příležitost k zisku, a to přes skutečnost, že vyšší investiční náklady mohou odrazovat méně zkušené investory.

Zajímavým aspektem je zájem ukrajinských klientů o zmíněné nemovitosti, a to z důvodu, že často preferují byty před rekonstrukcí kvůli nižším pořizovacím nákladům, případně záměru provést úpravy podle vlastních představ a potřeb.

Výhled do budoucna

Trh s nemovitostmi nejen v Praze bude podle experta Měchury, který se profiluje tím, že je specialistou pro náročnou klientelu, nadále dynamický. Zdůraznil však, že bude klíčové sledovat další kroky České národní banky v kontextu snižování úrokových sazeb.

ČNB totiž ve čtvrtek mírně zhoršila předpověď letošního růstu ekonomiky a zpomalila také tempo snižování úrokových sazeb, uvedla to na svém oficiálním webu. Pro hypotéky jde pouze o jeden z faktorů, vliv mají hlavně víceleté úrokové sazby. Hlavní dvoutýdenní repo sazba klesla od pátku o 0,25 procentního bodu na 4,50 procenta. Každé z předchozích čtyř měnových zasedání bankovní rady přineslo vyšší hodnoty - snížení dvoutýdenní repo sazby bylo vždy o 0,5 procentního bodu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: