Reklama:

Ukrajinci v branném věku žijící v zahraničí nemusí do války, i když agresor má početní výhodu. Šándor vysvětlil, proč se málokomu chce bojovat

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2024

Zahraniční zpravodajství: Ukrajina nebude nutit své občany v branném věku k návratu do vlasti. Tento postoj ve čtvrtek potvrdil ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč v rozhovoru pro Rádio Svoboda. Ukrajina, která se již více než dva a půl roku brání ruské invazi, je ve výrazné početní nevýhodě oproti agresorovi a snaží se přesvědčit Ukrajince žijící v zahraničí, aby se vrátili a pomohli bránit svou zemi. Situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.

Reklama:

"Ujišťuji, že nejde o žádná donucovací opatření k návratu Ukrajinců, zejména těch v branném věku, na Ukrajinu," řekl Zvaryč. Důraz klade na svědomí každého ukrajinského občana, který by měl podle vedení země cítit povinnost bránit svou vlast, bez ohledu na to, kde se nachází. "Úkolem státu je vytvořit občanům, kteří chtějí bránit svůj stát, všechny podmínky pro návrat," doplnil velvyslanec.

Debata o možném návratu Ukrajinců v branném věku se v Česku vedla již na jaře. Jedná se o desítky tisíc lidí, kteří v současnosti žijí na českém území.

Reklama:

Možnosti českého státu v této otázce jsou však omezené. Ministr zahraničí Jan Lipavský tehdy vyjádřil, že Česká republika nepodporuje ty, kteří se snaží vyhnout vojenské povinnosti. Toto se týká mužů ve věku od 18 do 60 let.

Andor Šándor: Muži by měli bránit svou vlast, ale situace je složitá

Bezpečnostní expert Andor Šándor situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval tak, že obecně zastává názor, že muži by měli bránit své děti, ženy, majetky, což považuje za vlast. "Rozumím ale tomu, že ne každý to tak vnímá. Pokud Ukrajinci upravili odvodový zákon a povolávají muže od 25 let a více, nemá smysl ostrakizovat ty, kteří do tohoto věkového rámce nespadli."

Šándor upozornil i na národní rozdíly a hlubší problémy spojené s obranou země. "Nepochybně se zde projevuje národní princip. Například lidé z oblasti západní Ukrajiny možná necítí potřebu bránit prorusky osídlené oblasti. Je zde také určitý pacifismus," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz.

V závěru svého komentáře Šándor zdůraznil i dlouhodobé demografické a politické problémy Ukrajiny. "Po rozpadu Sovětského svazu měla Ukrajina 52 milionů obyvatel. Podle odhadů OSN by ke konci tohoto století mělo v zemi zůstat jen 10 milionů lidí. Tento demografický problém odhaluje, že kořeny vztahu Ukrajinců ke své vlasti jsou hlubší. Ukrajinští politici by za ta léta měli zpytovat svědomí a říct si, zda oni svou politikou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ i hospodářskou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pro ty, které nyní vyzývají, aby se vrátili bojovat, představují vlast hodnou obrany," dodal Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: