Vojáci KLDR mají mířit k Ukrajině. Šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia popsal, jak bude Putin pravděpodobně postupovat
Zahraniční zpravodajství: Ruští poslanci dnes schválili dohodu o strategickém partnerství s KLDR. Informovaly o tom tiskové agentury. Děje se tak na pozadí zpráv o vyslání severokorejských vojáků do Ruska a jejich přípravě na nasazení do války proti Ukrajině. Zákon o ratifikaci dohody, která obsahuje ustanovení o vzájemné vojenské pomoci, přijali poslanci jednomyslně, 397 hlasy, poznamenal server BBC News. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímal pohled na »nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině« šéfa oboru Bezpečnostní a strategická studia na Masarykově univerzitě Josefa Krause.
Prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Kim Čong-un podepsali vzájemný obranný pakt během Putinovy červnové návštěvy Pchjongjangu. Rusko a Severní Korea prohloubily spolupráci po rozpoutání ruské války proti Ukrajině. Jižní Korea a Ukrajina tvrdí, že severokorejští vojáci se připravují k nasazení ve válce, aby podpořili Rusko, připomněla agentura Reuters.
Pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus nastínil, jak pravděpodobně bude Putin postupovat, aby se vyhnul eskalaci konfliktu. "Pokud by severokorejští vojáci byli formálně integrováni jako »dobrovolníci« pod velení ruské armády, mělo by to právní a mezinárodní dopady. Za takových okolností by Severní Korea jako stát ale nemusela nést přímou odpovědnost za jejich činy, protože tito vojáci by jednali pod jurisdikcí a velením ruské armády. Formálně by KLDR tedy nebyla ve válce s Ukrajinou, stejně jako západní dobrovolníci, kteří bojují na straně Ukrajiny, formálně nezapojují své mateřské státy do konfliktu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Kraus. Poukázal však i na pohled z druhé strany.
"Pokud by však severokorejští vojáci zůstali pod velením severokorejských generálů a rozhodovali by o jejich nasazení na ukrajinské frontě, šlo by o jinou situaci. V tomto případě by KLDR přímo zasáhla do konfliktu, což by mohlo být vnímáno jako přímé zapojení do války na straně Ruska proti Ukrajině. Z právního hlediska by to znamenalo, že KLDR by se fakticky stala válečnou stranou a nesla by odpovědnost za své vojáky," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Kraus s tím, že z hlediska mezinárodního práva by tedy způsob zapojení severokorejských vojáků určil, zda by byla KLDR považována za přímého účastníka války.
Zároveň je podle Krause pravděpodobné, že volba prvního scénáře (vojáci jako součást ruské armády) by byla politicky méně nákladná a pro KLDR méně riskantní, protože by se formálně nezapojila do konfliktu.
KLDR již poskytla Rusku své rakety a dělostřeleckou munici, používané v boji proti Ukrajině, tvrdí Kyjev a Západ. Rusko a Severní Korea tyto zprávy popírají.
Putin by mohl kontingent severokorejských vojáků, převlečených za Burjaty a Jakuty, kteří již jsou neúměrně zastoupeni v ruských jednotkách válčících na Ukrajině, využít k posílení svých vojsk, které se snaží z Kurské oblasti na západě Ruska vypudit ukrajinské jednotky, napsal list Financial Times s odvoláním na analytiky.
Do Kurské oblasti na počátku srpna pronikla ukrajinská armáda a obsadila asi 1300 kilometrů čtverečních a stovku obcí.
O možnosti nasazení severokorejských vojáků v Kurské oblasti dříve informoval šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov, podle kterého by KLDR mohla na oplátku požadovat od Ruska technologie potřebné pro vytvoření taktických jaderných zbraní, připomněl server RBK-Ukrajina. Ratifikaci dohody označil za "uzákonění svazku" mezi Ruskem a KLDR, ze kterého však podle portálu není nijak nadšený Peking.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.