Začíná období pro zmije. Odborník vysvětlil, v jaké části republiky se vyskytují a jak nebezpečný mají jed
Zmije patří k nejobávanějším hadům na území Česka. Teplé počasí panující v posledních dnech pro ni představuje ideální podmínky, protože se ráda vyhřívá na slunných místech. Narazit na ni není sice úplně jednoduché, ale někde se s ní lze setkat významně častěji. "Loni mi chodili na výstavu turisté z jižních Čech a vyprávěli mi, že mají zahrádky plné zmijí, které se hodně objevují mimo jiné také v Krkonoších. Zmijí jed má silné neurotoxiny, dá se přirovnat i k jedům tropických hadů obsahujících neurotoxiny – například kobry,“ uvedl chovatel hadů Karel Zavadil pro ŽivotvČesku.cz.
Zmije obecná je suchozemský had z čeledi zmijovitých. U lidí vzbuzuje obavy, protože její jed dokáže být pro člověka smrtelný. Vyskytuje se nejvíce tam, kde má dostatečné množství potravy.
"Množství zmijí jakožto predátorů je vždy závislý na množství hlodavců. Když bude větší výskyt hlodavců, pak bude i větší výskyt zmijí. Příroda si to dobře selektuje. Loni nebo předloni, když se přemnožili hraboši, tak bylo více nejen dravých ptáků, ale i hadů, kteří je loví. Pokud nebudou klimatické podmínky nasvědčující přemnožení hlodavců, pak zmijí nebude tolik, protože nebudou mít co žrát," řekl herpetolog Karel Zavadil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že místem jejich nejčastějšího výskytu jsou jižní a severní Čechy.
"Loni mi chodili na výstavu turisté z jižních Čech a vyprávěli mi, že mají zahrádky plné zmijí, které se hodně objevují mimo jiné také v Krkonoších. Například loni byl jejich výskyt poměrně hojný. Třeba na Brněnsku a jižní Moravě je mnoho obou druhů užovek nebo tam lze vidět slepýše, ale zmiji nikoli," vyjádřil se profesionální chovatel pro ŽivotvČesku.cz.
Zmiji nepovažuje za smrtelně jedovatého hada, ale neznamená to, že není nebezpečná nebo její uštknutí nemůže mít fatální následky.
"Její množství jedu je pouze 10 miligramů – v podstatě má jedu málo. Smrtelná dávka pro zdravého dospělého člověka je 15 miligramů, čímž jí ještě 5 miligramů chybí. Ovšem to neznamená, že pokud uštkne malé dítě nebo starého člověka s nemocným srdcem, nemůže být pro ně velmi nebezpečná. Před pár lety na Rakovnicku uštkla houbaře a ten zemřel. Nicméně se to děje opravdu výjimečně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na jedovaté hady, jak velkou hrozbou může být zmije pro člověka.
Podle jeho slov vznikají po uštknutí většinou zdravotní problémy jako otok postiženého místa, malátnost, někdo může pociťovat nutnost zvracení nebo třeba bolesti hlavy.
"Zmijí jed má silné neurotoxiny, dá se přirovnat i k jedům tropických hadů obsahujících neurotoxiny – například kobry. Zmije však mají oproti nim podstatně méně jedu, který je slabší. U kobry je nebezpečí zdravotních komplikací i ztráty na životech vyšší. U zmije dospělí jedinci dávkují jed, protože jím šetří. Na rozdíl od mláďat, která vypustí plnou dávku jedu. Dávkovat se učí až postupem života," dodal Karel Zavadil pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.