Majitelům zvířete zavřeného v autě během horka hrozí vysoké pokuty. Právník uvedl, jak na to pohlíží zákon
Tropické teploty mohou být rizikem nejen pro lidi, ale také pro zvířata. I ona totiž mohou během vln veder trpět. Někteří majitelé ale nehledí na to, jestli nechají například psa uvázaného u obchodu nebo zavřeného v autě, když vyráží na nákupy. Takové jednání však může někdy mít i vážné následky. V některých případech hrozí nezodpovědným »páníčkům« také obrovské pokuty. "Ponechání zvířete v rozpáleném autě může být přestupkem dle zákona na ochranu zvířat proti týrání s možnou pokutou až do výše 1 milionu korun," řekl pro ŽivotvČesku.cz advokát Petr Mjartan.
V horkých dnech musí člověk myslet na důležité zásady, které jsou prevencí před vznikem zdravotních obtíží z vysokých teplot. A stejně tak by měl uvažovat i každý majitel zvířete. Ať už jde o nejoblíbenější domácí mazlíčky – psy a kočky nebo jakékoli jiné zvíře. Vlna veder je úmorná i pro ně a během tropických dnů by je majitelé například při cestě na nákupy měli nechat doma. Podstatné je také zajistit jim dostatek vody a místo mimo přímé slunce.
Někteří lidé ale bohužel nehledí na závažnost situace a nechají psa například v autě. Často nepomůže ani otevřené okénko, protože během parna je většinou těžký vzduch, a tak dostatečně neproudí. Nicméně je to řešení, které je nezbytné, pokud je zvíře při vysokých venkovních teplotách v autě. Pokud ale majitel odejde od vozidla a zvíře zůstane ve zcela zavřeném vozidle, kde na něj praží slunce, mnohdy může mít takové jednání až fatální následky.
Na to myslí i český zákon. "Majitel zvířete se vystavuje riziku pokuty v rámci přestupkového řízení, a pokud by jednání mělo za následek, že by zvíře uhynulo nebo bylo vystaveno týrání, mohla by tam být i trestněprávní odpovědnost v rámci týrání zvířat. V případě, že někdo zjistí, že je v autě zavřené zvíře, které nějakým způsobem trpí, a nebude možné sehnat majitele a kontaktovat ho, tak může člověk s ohledem na krajní nouzi a ochranu zvířete například rozbít okénko automobilu. Náhrada způsobené škody pak ale nebude možná," řekl Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz s tím, že za účelem ochrany zvířete je možné v závažnějších případech i poškodit vozidlo, aby mohlo být zvíře zachráněno.
"Výše pokuty se odvíjí od konkrétního případu a liší se. Ale ponechání zvířete v rozpáleném autě může být přestupkem dle zákona na ochranu zvířat proti týrání s možnou pokutou až do výše 1 milionu korun. Ideální je snažit se kontaktovat majitele – například pokud se situace odehrává u obchodního centra, tak nechat vyhlásit, že se hledá majitel daného vozidla, aby se dostavil. Přivolání policie není od věci, protože může vše zdokumentovat a zásah mohou provést muži zákona. Pokud vidím, že situace není urgentní, je lepší přivolat policii – pokud nelze dohledat majitele. Velmi záleží, jestli už zvíře třeba upadá do mdlob. Lidé by si měli dát pozor na to, že pak mohou přijít k rozbitému okénku a nikdo jim to nezaplatí," vyjádřil se renomovaný právník pro ŽivotvČesku.cz.
Není však na místě sahat po nejkrajnějším řešení, vhodnější je snažit se vyhodnotit závažnost situace a podle toho jednat. "Pokud je to možné, řešit vše od nejmenšího zla – přes policii nebo třeba obchodní centrum či supermarket. Přinejhorším opravdu okénko lze rozbít, ale nemělo by to být pravidlem," uzavřel Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.