Reklama:

Český sportovec se otrávil muchomůrkou. Myslel si, že našel oblíbené růžovky. Mykolog vysvětlil hrozivý omyl

Běžec Miloš Škorpil
Běžec Miloš Škorpil
Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2021

Český sportovec Miloš Škorpil (67) a jeho manželka Dana se otrávili po houbách. Běžec si myslel, že domů přinesl výbornou muchomůrku růžovku. Jenže to byl omyl. Rodina snědla plodnice muchomůrky tygrované. "Rozlišovací znaky máme tři základní. Když se podíváme na prstýnky, které mají muchomůrky pod kloboukem, tak muchomůrka růžovka ho má vždy rýhovaný, muchomůrka tygrovaná ho má hladký," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený mykolog Vladimír Antonín a popsal další rozlišovací znaky.

Reklama:

"Většina informací okolo záměny muchomůrky růžovky (zvané lidově masák), se točí a varuje před muchomůrkou zelenou. Pravda však je, že k nejvíce záměnám dojde a nejvíce lidí se otráví muchomůrkou tygrovanou. To byl i náš případ. Přežili jsme to, ale smrt byla opravdu blízko," popsal Miloš Škorpil na svém facebookovém profilu, že celé rodině šlo kvůli konzumaci jedovatých řízků o život.

Reklama:

"Naštěstí mě hned po zjištění, že mě není dobře a díky tomu, že ta muchomůrka tygrovaná byla mé jediné včerejší jídlo, jsem po prvních projevech - třesu rukou a malátnosti, zastavil na prvním odpočívadle a volal 155," dodal vynikající běžec a respektovaný sportovec. Z nejhoršího rodinu dostali lékaři, kteří přistoupili k rychlému výplachu žaludku.

Mykolog Vladimír Antonín souhlasí s tím, že muchomůrka růžovka patří mezi nejchutnější české houby a přesně popsal, jak si dát pozor, aby nedošlo k tragické záměně s muchomůrkou tygrovanou (zvaná též panterová).

"Rozlišovací znaky máme tři základní. Když se podíváme na prstýnky, které mají muchomůrky pod kloboukem, tak muchomůrka růžovka ho má vždy rýhovaný, muchomůrka tygrovaná ho má hladký," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený mykolog.

"Druhý rozdíl najdete, když růžovku utrhnete. Noha je většinou červivá a na ožraných místech je vínově růžová, muchomůrka tygrovaná zůstává vždy čistě bílá. Třetím znakem je pokožka klobouku - když ji sloupnete u růžovky, tak začne po chvilce měnit barvu na šedorůžovou, zatímco klobouček u muchomůrky tygrované zůstává vždy bílý," dodal k rozlišovacím znakům Vladimír Antonín.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: