Reklama:

Stát seniorům přilepší na důchodech, výrazně si však připlatí za energie. Zdraží hlavně elektřina a plyn, říká ekonom

Důchod - Ilustrační snímek
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2021

Vláda sice schválila zvýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace, ale v porovnání s rostoucí inflací to bude představovat minimální přilepšení. Podle renomovaného ekonoma Lukáše Kovandy (40) by mělo už na podzim dojít k razantnímu zdražování, které se asi nejvíce promítne v oblasti energií, konkrétně elektřiny a plynu. "Domácnosti pocítí zdražení výrazně, protože ceny elektřiny půjdou nahoru až o 15 procent, o moc lépe na tom nebude ani plyn se zdražením zhruba o 10 procent," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Tisíce nakažených už naštěstí nejsou každodenní zprávou, ale pandemie koronaviru zanechala následky na životě lidí po celém světě. Výrazně ovlivnila i ekonomickou situaci, kdy inflace dramaticky roste. Právě v posledních měsících roku 2021 se dostane na tak vysokou hranici, kterou překonala před třinácti lety. Peníze uložené na bankovním účtu se budou lidem znehodnocovat, protože je právě inflace bude »požírat«.

Ceny porostou také v oblasti energií, kdy se domácnosti musí připravit, že více provětrají své peněženky. Seniorům vláda sice přidala několik set korun k důchodu, ale ušetřené peníze stejně padnou na zaplacení nákladů ohledně živobytí.

Reklama:

"Nárůst cen bude velmi brzy znatelný pro domácnosti hlavně v souvislosti s energiemi. Právě výdaje týkající se bydlení zaznamenají citelné zdražení. Ceny elektřiny stoupnou především na podzim, kdy se navýší až o 15 procent. Lidem, kteří například topí tímto způsobem, půjdou náklady přímo dramaticky nahoru. Pokud používají elektřinu pouze pro základní věci jako vaření nebo svícení, pak to nebude tak hrozné. Zdražit by měl i plyn - do 10 procent a stejně tak si lidé připlatí i za teplo, kdy půjdou ceny o 5 až 10 procent výše," objasnil Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dražší bude i voda, jejíž cena by se měla zvednout až o 10 procent.

Penzisté dostanou sice v rámci důchodu přidáno, ale nejde o řešení, které by systému jakkoli pomohlo. A ve finále při zdražování ani lidem ne.

"Navýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace samozřejmě není úplně systémové řešení - tím by byla důchodová reforma, ale představitelé státu nemají politickou vůli a odvahu, aby ji provedli. Nepochybně je v tom i politická motivace – jakkoli může být těžké odhalit poměr té politické a faktické. Je známo, že situace penzistů je neutěšená," dodal renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: