AFRY se stala generálním projektantem stavby století - Vltavské filharmonie
Praha/Kodaň 20. října 2023 (PROTEXT) - Dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG), které navrhlo budoucí podobu nové pražské koncertní budovy, si do role generálního projektanta a lokálního architekta vybralo společnost AFRY CZ. Vltavská filharmonie bude fungovat jako národní kulturní centrum nejen pro fanoušky klasické hudby, ale i širokou veřejnost.Návrh dánských architektů zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, kterou loni vypsalo hlavní město Praha.
Praha/Kodaň 20. října 2023 (PROTEXT) - Dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG), které navrhlo budoucí podobu nové pražské koncertní budovy, si do role generálního projektanta a lokálního architekta vybralo společnost AFRY CZ. Vltavská filharmonie bude fungovat jako národní kulturní centrum nejen pro fanoušky klasické hudby, ale i širokou veřejnost.
Návrh dánských architektů zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, kterou loni vypsalo hlavní město Praha. Projekt nepracuje pouze s návrhem koncertní budovy, ale přináší i unikátní řešení veřejného prostoru - počítá se zpřístupněním vltavské náplavky a otevírá venkovní terasy filharmonie včetně střechy.
"Velmi si vážíme toho, že si nás BIG, který je v oboru světovou špičkou, vybral jako hlavního partnera ke spolupráci na přípravě moderního architektonického symbolu české hudby. O stavbě Vltavské filharmonie se mluví jako o projektu století," říká ředitel AFRY CZ Ivo Šimek.
"Pracovat po boku jednoho z nejlepších světových ateliérů, navíc na takto významné stavbě, je pro nás velmi inspirující. Praze po více než 100 letech zajistí první koncertní sál určený pro symfonickou hudbu, a zároveň odstartuje přeměnu této zanedbané části Holešovic na moderní čtvrť," dodává Petr Zeman, ředitel segmentu pozemních staveb a architektury v AFRY CZ&SK.
"Jakákoliv metropole, ať je to Paříž nebo New York, si musí udržovat živé centrum města. Je důležité, aby i Praha svoji bohatost a barevnost, které jsou ve své podstatě muzikální, dále vyvíjela a umožnila přinést do ní další vrstvu v podobě moderní architektury. Jsme poctění, že k tomu můžeme přispět," říká BIG.
Vedle vzniku architektonického skvostu dojde i k transformaci okolí
Projekt vybudování Vltavské filharmonie se netýká jen projektování samotné koncertní budovy. Ruku v ruce s tímto návrhem se pracuje na náročném dopravním řešení celé složité lokality u stanice metra C Vltavská, uvolnění nábřeží a jeho zpřístupnění veřejnosti.
V lokalitě budou fungovat téměř všechny druhy dopravy. Projektanti AFRY proto připravují řešení, které počítá s přepravou metrem, tramvajemi, auty, autobusy, taxi, koly, říčním přívozem i vlakem.
Návrh filharmonie navíc předznamenává rozvoj rozsáhlého brownfieldu v okolí stavby, kde má vzniknout nová moderní a klimaticky neutrální čtvrť Bubny-Zátory.
Na studii pracují top experti z celého světa
Mezinárodní tým BIG nyní ve spolupráci s architekty a projektanty z AFRY a s dalšími špičkovými specialisty z celého světa i ČR dopracovává podrobnou architektonickou studii. Ta bude výchozím bodem pro zpracování projektové dokumentace a získání potřebných povolení v dalších letech.
Příští rok budou týmy pracovat na projektové dokumentaci pro získání stavebního povolení, o rok později připraví dokumentaci pro provedení stavby. S jejím zahájením se počítá v roce 2027, s dokončením v roce 2032.
Filharmonie otevřená všem
Návrh Vltavské filharmonie s geometrií stoupající od Vltavy k panoramatu Prahy obsahuje řadu veřejných prostor, šikmých kolonád a přístupných teras vedoucích od břehu řeky až na střechu. Právě díky nim bude koncertní centrum přístupné všem návštěvníkům, nikoliv jen posluchačům. Všichni budou moci využít víceúrovňový veřejný prostor, který umožní do filharmonie vstupovat z více míst.
"Terasy, které obkružují základ budovy, jsou inspirovány meandry toku Vltavy ze Šumavy do Prahy. Průkopnickými prvky návrhu jsou i 23 metrů vysoké sloupy, které je podpírají, nebo obrovské tabule ze zakřiveného skla, které budou tvořit fasádu budovy,“ říká hlavní inženýr projektu Ondřej Uhlarik.
Projekt počítá s vybudováním tří hudebních sálů a několika zkušeben, přičemž největší z nich – hlavní sál – pojme až 1800 diváků. Srdce budovy vytvoří největší sál uprostřed, ke kterému bude přiléhat hlavní foyer. A právě akustika v hlavním sálu nové koncertní budovy bude na té nejlepší světové úrovni. Za akustickým řešením stojí renomovaný ateliér Nagata Acoustics, podle jehož návrhů vznikly hudební sály desítek filharmonií po celém světě.
Vltavská filharmonie bude sídlem dvou orchestrů - České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Oba orchestry zde najdou rezidenční prostory i zázemí pro své vzdělávací programy pro veřejnost. V budově vznikne také hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze. Návštěvníci se mohou těšit i na kavárnu nebo střešní restauraci.
Projekt pro AFRY není neznámý. Společnost se v roli lokálního architekta účastnila již architektonické soutěže o podobu Vltavské filharmonie. V té době po boku norského též světově proslulého studia Sn?hetta. Jejich společný návrh se umístil na 5. místě.
O AFRY CZ
AFRY CZ, s.r.o. je architektonická, projektově-inženýrská a konzultační společnost s více než 550 zaměstnanci působícími zejména na českém a slovenském trhu v oblasti poskytování inovativních projektových služeb. Disponuje jedinečným rozsahem portfolia, pokrývajícím oblasti architektury, stavebnictví, dopravy, průmyslu, energetiky, infrastruktury, vodohospodářství a životního prostředí. Spadá do silné mezinárodní skupiny AFRY založené v roce 1895, se sídlem ve Stockholmu, s více než 19 000 odborníky ve 40 zemích a projekty ve více než stovce zemí světa.
O Bjarke Ingels Group (BIG)
Architektonický ateliér Bjarke Ingels Group s pobočkami po celém světě zaměstnává odborníky z řad architektů, designérů, inženýrů, ale také teoretiků, kteří se zabývají architekturou, urbanismem, výzkumem a vývojem budov. Studio vzniklo v roce 2005 v Kodani pod vedením dánského architekta Bjarkeho Ingelse. Mnohé návrhy jsou jedinečné použitím průkopnických technologií a často vynikají popíráním tradičních konvencí a rozměrů. Je tomu tak v případě Amager Bakke, moderní spalovny odpadů v Kodani, která funguje zároveň jako lyžařská sjezdovka, LEGO House v dánském městě Billund, který připomíná kostičky známé stavebnice, u budovy Méca ve francouzském Bordeaux a dalších.
Vizualizace zde: https://big.openasset.com/Page/Download?code=e1673d2d6bda63a1db9c9e6ea7db62ae
Zdroj: Bjarke Ingels Group
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.