Reklama:

Andor Šándor okomentoval ruskou ambivalenci kolem jaderné smlouvy Nový START. Zmínil vydírání, které je ale potřeba brát vážně

Vladimir Putin a ministr obrany během vojenských cvičení v Barentsově moři na palubě jaderného raketového křižníku »Pjotr Velikij« 17. srpna 2005.
Vladimir Putin a ministr obrany během vojenských cvičení v Barentsově moři na palubě jaderného raketového křižníku »Pjotr Velikij« 17. srpna 2005.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2023

Rusko bude i nadále dodržovat limity na počet jaderných hlavic a jejich nosičů vymezené ve smlouvě Nový START, uvedlo v úterý v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Důvodem je podle něj zachování stability. Pozastavení ruské účasti na smlouvě oznámil krátce předtím při každoročním projevu k ruskému federálnímu shromáždění prezident Vladimir Putin (70). O jak vážnou situaci jde a jak ji lze číst, se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65). Z jeho slov vyplynulo, že ze strany Ruska jde o výhrůžku.

Reklama:

Zmíněnou smlouvu podepsali v roce 2010 v Praze tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Rusko už dříve odmítlo spolupracovat na inspekcích jaderných zbraní, jejichž podmínky jsou v této smlouvě popsány.

Ministerstvo zahraničí v dlouhém prohlášení zejména kritizuje Spojené státy, které podle něj svým chováním smlouvu vážně porušily. Washington se podle ruské diplomacie mimo jiné pokoušel »prověřit« bezpečnost řady ruských objektů spadajících pod Nový START. Zjištěné zpravodajské informace pak sdílí s Ukrajinou, na kterou Rusko bezmála před rokem zaútočilo.

Reklama:

O jak závažnou situaci jde, svým pohledem nastínil generál v záloze a bezpečnostní expert. "Z praktického hlediska to neznamenalo nic. Šlo jen o výhrůžku Západu, že pokud bude pokračovat v útoku proti Ruské federaci přes území Ukrajiny, tak Rusko může začít dál vyvíjet a zvyšovat počty strategických jaderných zbraní. Není to nic jiného než vydírání, které je ale potřeba brát vážně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Rusko nicméně v zájmu zachování dostatečné předvídatelnosti a stability v oblasti jaderných zbraní hodlá zachovat odpovědný přístup a i nadále bude dodržovat smlouvou stanovená početní omezení strategických útočných zbraní, uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Moskva zároveň bude pokračovat ve výměně informací o zkušebních odpalech balistických raket na základě dřívějších dohod se Spojenými státy.

Redakce se dotázala Andora Šándora, co akci ruské strany vyvolalo. "Je to reakce na Bidena v Kyjevě, na Mnichovskou bezpečnostní konferenci, je to reakce na výzvy EU dál společně nakupovat dělostřeleckou munici, je to celkově takové nebezpečné slovní řinčení zbraní. Osobně však mám pocit a obavy, abychom neztratili cit pro to, kdy pomoc Ukrajině, kterou nezpochybňuji, nás může zavést skutečně do třetí světové války," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a politický komentátor.

Nový START má kořeny na začátku 90. let, kdy první smlouvu podepsali prezidenti USA a Sovětského svazu George Bush starší a Michail Gorbačov. Obama a Medveděv stanovili limit pro arzenály svých zemí na úrovni 1550 »strategických jaderných zbraní« neboli zbraní delšího doletu. O prodloužení smlouvy, která má zatím platit do roku 2026, i o jejím případném rozšíření měli zástupci Moskvy a Washingtonu jednat už v roce 2021. Rusko však jednání odložilo, aniž navrhlo nový termín.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: