Andor Šándor si nemyslí, že by válka mohla jen tak skončit. Popsal, co se musí stát, aby Vladimir Putin byl odstraněn

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin (70), který válečné tažení na Ukrajinu letos na konci února zahájil, svým jednáním přivedl přímo statisíce lidí do neštěstí, nepřímo stovky milionů. Aktuálně je nejmocnější muž Ruska médii nejvyhledávanější osobou. Mezi lidmi se najdou tací, kteří mu fandí, svět ho má spíše za psychopata a tyrana. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora (65), zda podle něj existuje reálná šance, že by šéf Kremlu byl odstraněn. Z jeho slov vyplynulo, že k takové situaci může dojít, ale rozhodne o ní nejpravděpodobněji vývoj války na Ukrajině.

Už v roce 2015 se začalo spekulovat, zda Vladimir Putin netrpí zákeřným onemocněním. Zvláštní chůze ruského prezidenta s kývající se levou rukou a téměř nehybnou pravou, kterou ukázaly tehdy některé video záběry, vzbudily velkou pozornost médií a začaly se šířit různé odhady. Následně se ale objevila studie, kterou zveřejnil odborný časopis British Medical Journal (BMJ), že to bylo způsobeno spíše důsledkem intenzivního výcviku u sovětské tajné služby KGB než raným příznakem Parkinsonovy nemoci.

V poslední době se o zdravotním stavu Putina spekuluje čím dál více - nejde ale o ověřené zprávy, které by jednoznačně a přesně potvrdily, jakou chorobou trpí.

"O tom, že je Putin nemocen, slyším asi celkem třináct let, což neznamená, že nemocen není. Pokud budeme vycházet z řeči jeho těla, tak si musíme uvědomit, a to není, že bych mu chtěl nějak stranit, naopak, že když bude člověk v jeho věku a deset měsíců ve stresu, ve kterém nepochybně musí být, byť je to válka, kterou začal on, tak člověk bude vypadat jinak, než by se třeba vrátil z Karibiku," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

V minulosti se také mnohokrát spekulovalo o tom, že ruského prezidenta Vladimira Putina zvažují odstřihnout od moci skupiny movitých obchodníků a část politické reprezentace. Za dobu, kdy rusko-ukrajinský konflikt trvá, nikdy k ničemu ale nedošlo. A dnes podobnou rétoriku spíše označit za spekulace. Na přímý dotaz Andor Šándor ohledně svržení nejmocnějšího muže Ruska uvedl, že je to možné, ale ne tak jednoduché.

"Myslím, že jako dlouholetý pracovník KGB umí rozehrávat mocenské hry a za těch dvacet let si dobře postavil vládní aparát. Osobně jsem skeptický k tomu, že by ho mohl nahradit Prigožin (Jevgenij Viktorovič Prigožin je ruský oligarcha blízký Vladimiru Putinovi), nebo šéf Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev. Ale myslím si, že Putin může padnout jako neúspěšný car v případě, že by válku na Ukrajině prohrál. Zatím to, bohužel, nevypadá, že by válku měl prohrát. Osobně si dovolím vsadit na to, že válka ještě jako celek neskončila," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

Poslední informace z bojů na Ukrajině vypovídají o tom, že se Rusko nadále snaží ničit infrastrukturu země. V noci na dnešek ostřelovalo raketami ukrajinské město Záporoží, podle úřadů utrpěl zásah zemědělský podnik. Výbuchy dnes ráno hlásí také Kryvyj Rih. Podle dosavadních informací si útoky nevyžádaly oběti na životech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.