Andor Šándor zhodnotil projev Vladimira Putina a řekl, kterou válku Rusko zcela jasně prohrává

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2022

Nastal očekávaný 9. květen, kdy se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství. Ruský prezident Vladimir Putin (69) v pondělí v Moskvě přednesl při příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa projev, který byl Západem velmi bedlivě sledován. Západ obvinil z toho, že chystal invazi na Ukrajinu, a invazi vojsk do sousední země ospravedlnil tím, že šlo o jediné správné řešení. Pro redakci ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor (64) zhodnotil projev nejmocnějšího muže Ruska.

Vojenské přehlídky v Moskvě se zúčastnilo 11 tisíc vojáků a 131 vojenských vozidel. Vladimir Putin ve svém projevu uvedl, že obrana vlasti je nejposvátnější povinností a že v současnosti za vlast bojují ruská vojska v Donbasu. Ohledně vojenského úderu na Ukrajinu sdělil, že šlo o nezbytné a »jediné správné rozhodnutí suverénní a samostatné země«.

Podle Vladimira Putina se totiž Západ chystal na invazi do Ruska včetně Krymu. "Nepřátelé se pokoušeli použít teroristy proti Rusku," zdůraznil šéf Kremlu. "Měli připravenou trestnou výpravu na Donbas, na naše historické území Krymu. NATO provádělo operace u našich hranic, nebezpečí rostlo," uvedl.

Podle bývalého šéfa vojenské rozvědky a politického komentátora Andora Šándora se dala podobná rétorika očekávat. "Nemyslím si, že je to informace, která se zakládá na pravdě. Jedna věc je, že se organizovaly dodávky zbraní na Ukrajinu, to je pravda. To, že Rusko mohlo mít obavy z toho, že Volodymyr Zelenskyj bude chtít dobýt zpět Doněckou a Luhanskou oblast tím, že se možná inspiroval útokem Azerbajdžánu na Náhorní Karabach, si myslet mohli, proč by se také divili, když je to jejich vlastní území, ale že by se na Ukrajině chystal útok na Ruskou federaci, je věc naprosto vyloučená," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze projev prezidenta Ruské federace.

Podle Vladimira Putina Rusko vždy usilovalo o vytvoření systému rovnoprávné bezpečnosti. Problém je ale na straně Západu. "Nevyslyšel ruské návrhy, to svědčí o tom, že ve skutečnosti měl jiné plány," uvedl ruský prezident.

"Projev byl rétoricky úplně stejný jako za posledních deset týdnů, kdy je to prostě vyfabrikovaný narativ o Banderovcích, o fašistech, o ochraně ruskojazyčné menšiny na Ukrajině, na což bude v Rusku každý slyšet. Jsou to standardní věci, které v tom projevu zazněly. Myslím si, že to samozřejmě tak zdaleka, co říkal o fašistech, není, ale je to zároveň válka informační a tu Rusko prohrává," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.