Audio: Česko na seznamu rizikových zemí. Vrátíme se k rouškám, jde o druhou vlnu? Roman Prymula promluvil o současné situaci

Roman Prymula promluvil o současném stavu v souvislosti zařazením Česka do rizikových zemí.
Roman Prymula promluvil o současném stavu v souvislosti zařazením Česka do rizikových zemí.
Foto: vlada.cz / pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2020

Česko bylo z pohledu epidemiologické situace čtyřmi evropskými zeměmi vyhodnoceno jako rizikové. Estonsko a Lotyšsko se v pátek odpoledne přidaly ke Slovinsku, nově Česko označil jako rizikovou zemi i Kypr. Epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula poskytl pro Život v Česku rozhovor o současné situaci.

Estonsko a Lotyšsko se v pátek odpoledne přidaly ke Slovinsku. Zpřísnily tak opatření a Česko zařadily ze seznamu bezpečných států do zemí s potenciálním rizikem šíření nemoci COVID-19. Stejně tak Kypr. Čtyři evropské země v pátek kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup českých občanů na své území. Může jít o předzvěst druhé vlny? Na to se redakce Život v Česku zeptala Romana Prymuly, epidemiologa a klíčové postavy v boji epidemií koronaviru v Česku.

"Může jít o předzvěst druhé vlny a nemusí. Všechny země analyzují data a na základě sumárních dat z nichž vycházejí jsme byli zařazeni na seznam rizikových zemí," řekl pro ŽvČ proč Česko je v tuto chvíli považováno za rizikové.

Je možné, že se vrátíme k rouškám a opět vláda přistoupí k plošným opatřením? "Situace je riziková. Zatím se to řeší na úrovni Severomoravského kraje. Hrozba tu je," podotkl epidemiolog.

Podle Prymuly by vláda měla přijmout širší opatření, která se budou týkat zastavení šíření viru a zastaví se tak riziko přenosu do dalších lokalit.

"Počet nakažených souvisí s ohnisky v dolech. Situace je taková, že i když se zastavila těžba, pokud se neudělají plošnější opatření, tak nákaza se může šířit dál," dodal vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.

Co všechno o současné situace v souvislosti zařazením Česka na seznam rizikových zemí řekl? Poslechněte si telefonický rozhovor s epidemiologem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.