Bezpečnost v Evropě pohledem experta Josefa Krause: Nelegální migrace představuje jednu z největších hrozeb

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2024

Rozhovor: Státy Evropské unie a europoslanci se v polovině loňského prosince po mnoha letech neúspěšných snah shodli na nových migračních a azylových pravidlech evropského bloku. Série nařízení počítá s efektivnějšími kontrolami migrantů, rychlejšími návraty do zemí původu i s povinným zapojením všech členských zemí do pomoci přetíženým státům. O jak velký problém jde, a to s ohledem na nelegální migraci, se pokusil v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz nastínit politolog a bezpečnostní expert Josef Kraus.

Pane Krausi, velké téma posledních dní je bezpečnost v Evropě, a to s ohledem na nelegální migraci. Dá se ten »kolotoč«, který se roztočil zejména v rámci propalestinských demonstrací, kde nebylo o násilí nouzi, nějakým způsobem zastavit?

Jestli se to dá zastavit, nevím, ale dokážu si představit, že toto obecně představuje jednu z nejdůležitějších bezpečnostních hrozeb nebo výzev evropského kontinentu do budoucna.

Jak to teď myslíte?

Ukazuje se, že bezpečnostní hrozby, které jsme dříve vnímali nebo identifikovali jako klíčové, jako je právě třeba bezpečnostní hrozba Ruska, nakonec vzhledem k vojenskému potenciálu Ruské federace nemusí být až tak velké, takže toto je vlastně záležitost vnitřní stability a vnitřní bezpečnosti. A to může být naprosto klíčové, protože to také může vést k politickému nebo sociálnímu rozpadu v celé řadě těch evropských zemí.

To znamená, že čím více kriminality a nepokojů uvnitř jednotlivých států, tím větší bezpečnostní hrozba s ohledem na radikalismus?

Dá se to tak říct. Je to záležitost, která nemusí být vůbec pěkná, protože v momentech, kdy vnitřní systém státu nebude stabilní, tak samozřejmě nebude funkční ani ekonomicky, ani politicky, ale třeba ani vojensky, ať už směrem k podpoře Ukrajiny, nebo, řekněme, k hlídání vlastní obranné schopnosti proti vnějšímu nepříteli.

Rozumím...

Zkrátka a zjednodušeně řečeno –⁠ oslabené systémy budou velice snadno dosažitelné pro případné predátory zvenčí, ať už je to Čína, ať už to bude Rusko, nebo kdokoliv jiný. Takže toto je něco, co samozřejmě pro Evropu je poměrně zásadní záležitost, ale ono se to dlouhodobě prostě týká celé řady věcí, které jsou všechny propojené.

Které máte příkladem na mysli?

Je to problematická demografická křivka evropské domácí populace a naopak demografická, řekněme, dynamická křivka populace, a to ve smyslu imigrantů různého původu, což je dlouhodobý problém, socioekonomická situace těchto etnických skupin a vytváření napětí mezi domácí většinou a těmi v uvozovkách »odjinud«. Tohle může být zásadní a už v tuto chvíli se to prolíná do politické sféry. Celá řada voleb v evropských státech, nedávno například v Nizozemsku, ukazuje, že toto je prostě téma, na které už ten rodilý Holanďan slyší a přikládá mu takovou váhu, že potom volí subjekty, které nabízejí konečně nějaké řešení tohoto problému. Nebo minimálně ty problémy nahlas identifikují, což doposud nikdo nedělal.

A lze takový problém vlastně řešit?

Víte, mohou to být nějaké změny, jestli budou nebo nebudou úspěšné, si vůbec netroufám tvrdit. Pesimista ve mně říká, že některé změny jsou již nevratné a bude to poměrně zásadní problém, ale třeba nakonec dojde k nějakému překonání, nevím, nevím.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.