Bezpečnostní analytik Josef Kraus z katedry politologie určil rizika cesty Petra Fialy do Kyjeva za Zelenským. Míří do horkého konfliktu, říká

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 3. 2022

Do Kyjeva, který čelí ostřelování od ruských vojenských sil, dorazila delegace politiků, mezi nimiž je premiér ČR Petr Fiala (57). Jako reprezentanti Evropské rady mají za cíl cesty setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským (44) a premiérem Denysem Šmyhalem. V Česku se ohledně cesty ozývá od některých politiků kritika. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila v souvislosti s možnými riziky bezpečnostního analytika Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity. Že by šlo o cestu, kde nic nehrozí, to expert odmítl.

Petr Fiala na Ukrajinu cestuje s premiérem Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou. Že jde o riskantní cestu, to si nemyslí jen řada politiků, ale i redakcí oslovený bezpečnostní expert, který na druhou stranu souhlasí s tím, že jde o velké gesto podpory.

"Ta cesta určitě není bez bezpečnostního rizika, a to pro celou tu delegaci. Oni opravdu míří přímo do horkého konfliktu, zároveň do města, kde bude vyhlášen na 35 hodin zákaz vycházení. To znamená, že je to město, které se připravuje na invazi ruských sil, a v takovém případě se může stát cokoliv. Rusové navíc ukázali, že si nedělají hlavu s tím, že umí útočit na civilní cíle. Pokud bude plošné ostřelování, tak riziko, že nechtěně, aniž by měla raketa zasáhnout ukrajinského prezidenta, může zasáhnout ten cíl. Ale cesta je obrovské gesto podpory, protože tam nejedou jen vyslanci daných zemí, ale reprezentují Evropskou radu a západ jako takový," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený bezpečnostní analytik Josef Kraus s tím, že cesta politiků do Kyjeva rozhodně nese rizika.

Premiér Petr Fiala před cestou uvedl, že jde o vyjádření podpory Ukrajině. "Tato návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Cílem je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti," uvedl Petr Fiala. Bezpečnost cesty zajišťuje spolu s Ukrajinci zejména polská strana, která je hlavním organizátorem cesty.

Spekuluje se, jakým způsobem se do Kyjeva politici vydali. Zda jde o leteckou či pozemní přepravu. "Po dobu příprav a finální cesty jsou za politiky zodpovědné bezpečnostní síly těch států, které jsou reprezentovány. Za ČR je tato akce připravována s vojenským zpravodajstvím, což bude podobně i u ostatních delegátů. Celé je to diskutováno s ukrajinskou stranou. Ohledně pobytu v Kyjevě to pak bude v plné zodpovědnosti Ukrajiny, která si doposud dokázala v Kyjevě ochránit prezidenta. Cesta podle mě je skutečně realizována vlakem, protože v tuto chvíli letecká přeprava by byla velkým rizikem," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Josef Kraus s tím, že Ukrajina nemá v tuto chvíli vzdušný prostor plně pod kontrolou, proto pozemní cesta představuje menší riziko.

Redakce Josefu Krausovi položila dotaz, zda cesta nemohla už být s předstihem uskutečněna a v současnosti jde o kamufláž. "Není vyloučeno, že setkání už proběhlo, ale ani ne tak s ohledem na bezpečnost zahraniční delegace, ale s ohledem na bezpečnost ukrajinského prezidenta. Protože v momentě, kdy budou přesnější informace, tak to by mohlo dodat informace ruské zpravodajské službě o pohybu tohoto pro ně horkého terče. Ruským zájmem je eliminovat ukrajinského prezidenta a dosadit do čela někoho příznivějšího, nakloněného Rusku," dodal expert v oblasti bezpečnosti pro ŽivotvČesku.cz.

Politici z vlaku během cesty zveřejnili několik fotografií. Do Kyjeva dorazili jen hodinu a půl před 20:00 SEČ. To je zároveň doba, kdy ve městě začne platit zákaz vycházení. Ruští vojáci přitom nepolevují v ostřelování ukrajinských měst včetně Kyjeva. Právě v hlavním městě Ukrajiny byl v noci na úterý opět vyhlášen letecký poplach.

Kdo je Josef Kraus:

Jako politolog a bezpečnostní analytik se odborně zaměřuje na oblast Blízkého a Středního východu, zejména na Islámskou republiku Írán, její politickou a bezpečnostní dynamiku. Z tematického hlediska řeší fenomény jako islámské politické myšlení, islámský extremismus, terorismus, konflikty o suroviny či konflikty náboženské a etnické a bezpečnost obecně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.