Bezpečnostní expert Andor Šándor poukázal na nekvalitu ochranky Andreje Babiše, který tvrdí, že dostal dopis s ostrým nábojem určený manželce

Monika Babišová s manželem Andrejem Babišem
Monika Babišová s manželem Andrejem Babišem
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2023

Prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (68) tvrdí, že dnes obdržel obálku adresovanou jeho ženě Monice (48), ve které byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65), zda věc vnímá jako pravdivou a jak situaci, která je spíše známá ze zemí směrem na východ, případně amerických akčních filmů, vnímá. Z jeho slov vyplynulo, že existuje několik variant, jak se dá na věc pohlížet. Nicméně poukázal na možnou neprofesionalitu expremiérovy ochranky.

Babiš kontaktoval policii, která věc vyšetřuje. Považuje to za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Oznámil to po poledni na tiskové konferenci v Praze. Řekl, že na otázky novinářů nebude odpovídat. 

"Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Jde bohužel o zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Okamžitě jsem kontaktoval Policii ČR, která věc vyšetřuje a které děkuji za její okamžitou reakci," uvedl Babiš. Dodal, že to vnímá jako výhrůžku své rodině, která podle něj má strach o život s tím, že atmosféra na sociálních sítích i ve společnosti se vyostřuje a radikalizuje.

"Včera (v pátek) mě poprvé na výjezdu doprovodila moje žena Monika. Na vlastní kůži si v Jablonci zažila, jak nás dav urážel a málem umačkal. Není normální, že se nás občané bojí podpořit, protože pak čelí sprostým nadávkám a vyhrožováním. Moji podporovatelé a voliči nic takového nedělají," zdůraznil.

Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor je v rámci sdělení Andreje Babiše přesvědčen, že pro policii by mělo jít spíše o rutinní záležitost. Dále zmínil vysokou neprofesionalitu jeho ochranky.

"Pokud je to pravda, tak je to věc zavrženíhodná, ať to udělal kdokoliv. Po tiskové konferenci po prvním kole to vypadá, že to zorganizovala parta kolem Petra Pavla, což si osobně myslím, že je nesmysl. V takových vyjádřeních politiků se často zhlédnou i lidé s nižší inteligencí, kteří stojí na okraji společnosti a jsou ochotni takovou věc udělat, aby se zviditelnili, to bych řekl v obecné rovině. Dále bych řekl, že ani v Průhonicích nechodí pošta v sobotu, to znamená, že dopis musel někdo donést. Pokud mi je známo, tak v současnosti má Andrej Babiš ochranku a zcela logicky musí být i v rámci jeho objektu, kde s rodinou žije. Takže museli zadokumentovat, kdo dopis přinesl. A pokud zásilka byla předána ochrankou Babišovi bez důkladné předchozí kontroly, pak lze úspěšně pochybovat o její profesionalitě, obzvláště v době, která je významně vyhrocená," uvedl pro ŽivotČesku.cz zkušený bezpečnostní expert Andor Šándor.

Andrej Babiš vyzval předsedy stran vládní pětikoalice a svého soupeře v druhém kole Petra Pavla, kterého opakovaně označuje za kandidáta pětikoalice, ať vyzvou své příznivce, aby nenapadali voliče stran s jiným názorem.

"Dále bych se divil, kdyby Andrej Babiš neměl v rámci svého domu bezpečnostní kamery, jinými slovy by měl mít na kamerovém systému dotyčného, který dopis přinesl, a spěšně to mohl předat policii, aby to vyšetřila, a tak jsme viděli, zda žijeme v zemi, kde mohou lidé sklouznout k pohrůžce smrti či násilí, nebo to udělal jen nějaký méně inteligentní člověk. V každém případě ale nic takového do předvolebního boje nepatří. A jako poslední věc bych uvedl, že Andrej Babiš v rámci své tiskové konference promluvil o rozdělení občanů a společnosti, což má pravdu, ale je potřeba vnímat i to, že on a jeho vláda na tom mají svůj podíl," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.