Blízko k diktátorům. Děda Vladimira Putina vařil pro Lenina i Stalina, vyprávění o minulosti ale pro něj bylo jako minové pole

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2022

Vstup do klece se šelmami, let na rogalu či potápění v Černém moři, při kterém našel dvě antické amfory, to je jen část schopností, kterými se v minulosti prezentoval Vladimir Putin (69). O vojenských přehlídkách, které ve stejném duchu pompézně vypadají, ale neukazují realitu, promluvil pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik. Vytváření vlastní propagace, potažmo kultu osobnosti, předvedli světu i dřívější vládci Ruska a Sovětského svazu. Ne příliš známým způsobem propojuje Stalina, Lenina a Putina děda posledně jmenovaného.

Kreml i letos plánuje tradiční vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. Mluvčí nejvyšších ruských míst Dmitrij Peskov (54) přitom odmítl dotazy, zda není nevhodné pořádat přehlídku v době, kdy ruští vojáci válčí a umírají na Ukrajině.

Drobná epizoda z válečného konfliktu nicméně ukazuje, jak je pro Rusko důležitá vlastní sebepropagace, ukázat světu sílu a okázalost. O realitu přitom dost často vůbec nejde.

"Jedna věc je ukazovat vojenskou techniku na Rudém náměstí a druhá věc je ji reálně nasadit. Celá řada ruských vojenských projektů reálně nefunguje či není využitelná. Analytici už nějakou dobu řeší, proč Rusové posílají na Ukrajinu padesát let staré stroje, tanky T-72, a neposílají tam ty nové Armaty T-14. Realita je, že očividně nefungují a mají spousty problémů," popsal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Josef Kraus.

Přeborníkem v sebepropagaci je pak přímo Vladimir Putin. Objektivně je nutné říct, že u v úvodu zmiňovaných amfor přiznal pravdu. "Jasně, bylo to nahrané, ale mělo to dobrý důvod," prohlásil v roce 2012 šéf Kremlu.

Chris Hutchins, autor knihy Putin, tvrdí, že ruský prezident si je svého PR vždy dobře vědom. Kdysi prý dokonce řekl, že »jediný rozdíl mezi krysou a křečkem je v tom, že křeček má lepší PR«. Stejný spisovatel se pokusil poodkrýt i minulost nejmocnějšího muže Ruska a našel zajímavou spojitost se zásadními postavami historie, Vladimirem Iljičem Leninem i Josifem Vissarionovičem Stalinem.

Je jím děda Vladimira Putina Spiridon, který se už ve svých dvaceti letech stal kuchařem v hotelu Astoria v carském Petrohradu. Když po bolševické revoluci došlo k velkým společenským změnám a boháči buď utekli, nebo jim byl zabaven majetek, přestěhoval se Spiridon Putin k příbuzným do vesnici Pominovo.

Po první světové válce pracoval ve venkovském Leninově sídle u Moskvy a následně na jedné Stalinově dače, přičemž nově vzniklá komunistická elita prý dokázala ocenit dovednosti zkušeného kuchaře carské aristokracie. Vladimir Putin ale říká, že jeho dědeček o minulosti mlčel a rodiče o ní také moc nemluvili. O rodinné historii se tak prý nejvíc dozvěděl z rozhovorů, které vedli příbuzní při návštěvách v domě jeho rodičů. "Byla to jediná chvíle, kdy se otevřeli a hovořili sami o sobě. Z dobrého důvodu, minulost byla emoční minové pole."

»Dobré důvody« tak Vladimira Putina zřejmě provázejí celý život.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.