Brouk puchýřník lékařský je krásný, ale jedovatý. Entomolog varuje, co při setkání s ním hrozí
Hmyzí říše nabízí nepřeberné množství zajímavých brouků. Mezi ně patří nepochybně puchýřník lékařský (latinsky Lytta vesicatoria), který má nádherné zelené zbarvení. V Česku se může vyskytovat především na jižní Moravě v teplejších měsících, kdy se s ním lze setkat. Obsahuje však terpenoidní jed kantharidin, který může člověku způsobit mimo jiné bolestivé reakce na kůži. Odborník popsal, co při setkání s ním hrozí a k čemu se v minulosti používal. "Pokud si ho vezmete do ruky, začne vylučovat tzv. »hmyzí krev«, který obsahuje jed," uvedl entomolog Aleš Bezděk.
Některý hmyz vzbuzuje v lidech strach, další je fascinuje svým vzhledem. Obojí platí u puchýřníka lékařského, který je poměrně velkým a krásným broukem obsahujícím terpenoidní jed, který mají pouze samečci. Má výrazné lesklé krovky, ale dotek je pouze na vlastní nebezpečí. Žáby nebo ptáci a hmyzožravci jsou proti kantharidinu imunní, nicméně člověk bohužel nikoli. Třicet miligramů jedu může být fatální, pouhý miligram pak může vyvolat příznaky otravy.
"Z puchýřníka lékařského se ve středověku vyráběly tzv. »španělské mušky«, což je afrodiziakum používané na posílení mužství. U nás se s tímto broukem setkáme vzácně, je to teplomilný druh, proto se vyskytuje častěji na jižní Moravě. Tam jsem se s ním i osobně setkal. Dále pak velmi vzácně ve středních Čechách. Má krásné a výrazné zelené zbarvení, je to lesklý a nezaměnitelný brouk o velikosti asi od 1 do 2 centimetrů. Bude záležet i na pohlaví, samičky bývají obecně větší," řekl entomolog Aleš Bezděk z Biologického centra Entomologického ústavu AV ČR pro ŽivotvČesku.cz s tím, že puchýřník by zřejmě nedokázal člověku prokousnout kůži, ale i tak představuje určitá rizika.
"Pokud si ho vezmete do ruky, začne vylučovat tmavě žluté kapičky – tzv. hemolymfu zvanou také jako »hmyzí krev«. To je substance obsahující právě jed kanharidin, kterou v sobě tento brouk má. Kantharidin je ve vysokém množství pro člověka opravdu jedovatý. Někdo zápach hemolymfy přirovnává k myšině. Pokud vás puchýřník potřísní, látka nesmí přijít do kontaktu se sliznicí hlavně očí nebo úst. To je pak hodně nepříjemné a rizikové. Pokud zůstane hemolymfa na kůži dlouho, vytvoří se drobné popáleniny nebo puchýřky. Podle toho také vzniklo jeho jméno. Ideální je na něj vůbec nesahat," uvedl přední odborník na hmyzí říši z Akademie věd pro ŽivotvČesku.cz.
Zatímco ostatní druhy příbuzných puchýřníka se objevují od brzkého jara až do pozdního podzimu, velká šance ho spatřit je spíše v teplejších měsících. "Jeho největší výskyt si pamatuji vždycky ze začátku léta. Dospělí brouci se vyskytují od května do července. Neznamená to však, že se neobjeví někdy jindy, jen je to nejlepší doba pro jeho výskyt. Dospělí brouci se živí listy některých keřů a stromů - třeba jasanu, vrby nebo zimolezu," dodal Aleš Bezděk pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.