Bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová tepe vládu: Příspěvek 5000 Kč na dítě je oproti pomoci ostatních zemí EU směšný

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 8. 2022

Elektronický formulář na klientském portálu ministerstva práce a sociálních věcí pro vyřizování příspěvku 5000 korun pro rodiny, které nepobírají dětské přídavky, bude spuštěn v pondělí 15. srpna. Minulý týden to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (41). Rodinám, které přídavky pobírají, úřady práce začínají tento týden vyřizovat pětitisícový příspěvek na dítě automaticky. Vyplacení pomoci mohou očekávat v termínu normální výplaty příspěvku, uvedl. Na finanční pomoc od státu mají nárok domácnosti s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (58) je to pomoc důležitá, nicméně jen to nestačí. "Je to první vlaštovka, ale i přes to tam je řada nelogických věcí. Oproti pomoci ostatních zemí EU je to směšné," uvedla kriticky bývalá šéfka státní kasy pro ŽivotvČesku.cz na dotaz, zda je to pomoc, která rodinám s dětmi zásadně pomůže.

Ministr Marian Jurečka současně oznámil, že od 1. srpna bude možné přes elektronický formulář spravovat rodičovský příspěvek, od 1. září na portálu bude možné vyřídit žádost o přídavek na dítě. Pětitisícový příspěvek patří k opatřením, kterými chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Nárok na dávku by mohlo mít podle Jurečky 1,6 milionu dětí, to je zhruba 1,1 milionu domácností, výdaje by pak mohly činit asi 7,8 miliardy korun. Úřady práce podle údajů ministerstva v červnu vyplatily 302.600 přídavků na děti. Jejich příjemci by tak měli v srpnu 5000 korun na potomka dostat automaticky. Ostatní budou mít na podání žádosti rok. Peníze by jim pak měly dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání částky.

"Myslím si, že vláda s pomocí pro rodiny dlouho otálela na rozdíl od 24 zemí EU, když se jenom podíváme příkladem na Slovensko, tak vláda tam pomáhá násobně více, než je tomu u nás. Naše vláda dlouho vysílala signály, mluvila o tom, že chce dělat cílenou pomoc, až nakonec pod tlakem společnosti i opozice přijala takovou první vlaštovku plošné pomoci, kdy to dle mého hodnocení neudělala dokonale a logicky. Pomoc se začala vyplácet zatím těm, kteří pobírají rodičovské přídavky, což je asi 270 tisíc dětí. Ti to dostanou automaticky. Zbytek dětí do 18 let u rodin, které mají příjmy do milionu korun hrubého, mohou začít žádat 15. srpna. V tomto případě se budou posuzovat příjmy z podnikání a podobně. Je tam celá řada nelogičností, my jsme to velmi kritizovali, dávali jsme pozměňovací návrhy, které vláda odmítla," popsala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová, která roli ministryně financí zastávala jakožto první žena v historii České republiky.

S rozesíláním peněz už ministerstvo začalo. "Již dnes prvním rodičům zasíláme 5000 Kč - mimořádný příspěvek na dítě," uvedl Jurečka dnes odpoledne na sociální síti Twitter.

"Obrací se na mě řada rodin, že nechápe, proč se to netýká také dětí do 26 let, protože jsou studenti, kteří nemohou pracovat. Jsou obory, kdy to úplně nejde, jako je třeba medicína a podobně. Rodiče těch dětí to nechápou, kdy třeba maminka samoživitelka má dítě, které studuje, a ptají se, proč se jich to netýká, my tomu také nerozumíme, přitom všechny typy sociálních dávek jsou nastaveny na věk do 26 let. Je tam zkrátka řada faktorů, které logiku nedávají," zdůraznila exšéfka státní kasy a v současnosti místopředsedkyně hnutí ANO.

Podle zákona je příspěvek na dítě, kterému 1. srpna nebude ještě 18 let. Stát dávku vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. Nárok na 5000 korun od státu má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.

"Oproti pomoci ostatních zemí EU je to směšné. My jsme předminulý týden po jednání vlády zveřejňovali graf bruselského institutu Bruegel, který sleduje pomoc vlád EU občanům. Zmíněný institut změřil pomoc v energetické krizi jednotlivých zemí a ČR se umístila na předposledním místě. Třešničkou na dortu je pak skutečnost, že do energetické pomoci byla započtena pomoc prominutí DPH, které schválila naše vláda, kdy se lidem prominulo na konci loňského roku DPH na energie a já jsem to podepsala, což tehdy kritizoval současný ministr financí Zbyněk Stanjura a pomalu to považoval za nezákonné. Politika této vlády je za mě asociální. Je potřeba si uvědomit, že škrtí ekonomiku a řada lidí i firem se dostává do větších a větších problémů," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová, která spolupracovala s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity a byla členkou vědecké rady Fakulty podnikatelské VUT v Brně. Věnovala se také přednáškové činnosti pro odbornou veřejnost a Komoru daňových poradců ČR.

Do milionového příjmu se započítává nejen výdělek ze zaměstnání a podnikání. Zahrnují se i nájmy a ostatní příjmy, které se v Česku daní. Mezi ně patří třeba příjem z autorských práv, výživného, příjmů z prodeje nemovitostí, cenných papírů i jiných věcí či z převodu firmy. Týkat by se to mělo také výsluh, náhrad mzdy či platu, pojistného plnění, odměn, odchodného, důchodů, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, dávek či rodičovské. Zohledňovat se nebudou případné výhry. V potaz se mají brát částky, které byly loni vyplacené či zaúčtované. Živnostníkům s paušálem se má započítat jako příjem nejméně polovina celostátní průměrné mzdy.

Žádat bude možné přes aplikaci na portálu on-line nebo osobně v takzvaných Czech Pointech, a to od poloviny srpna. Ministerstvo jedná i o spolupráci s Českou poštou. Kromě jmen, rodných čísel a bydliště dětí a rodičů se má dokládat čestné prohlášení o příjmech. Pravdivost a správnost mají ověřit úřady práce a finanční úřady. Neoprávněně získanou dávku budou lidé muset vrátit. Vymáhání by měl mít na starosti celní úřad.

Někteří experti na sociální problematiku příspěvek kritizují. Poukazují na to, že jednorázová podpora rodinám v potížích příliš nepomůže. Doporučovali navýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení. Někteří kritici mluví také o uplácení voličů před podzimními volbami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.