Reklama:

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek odhadl, co v ČR zdraží kvůli konfliktu na Ukrajině. Pak řekl, co je na Putinovi nejnebezpečnější

Bývalý poslanec Miroslav Kalousek
Bývalý poslanec Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2022

Celý svět s napětím sleduje postup Ruska na Ukrajině. O tom, jak moc je reálné přelití případného konfliktu dále do Evropy i jak celá situace dopadne na ČR, promluvil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61). "Sankce se dotknou i nás, je ale nezbytné to nést," řekl.

Reklama:

Satelitní snímky za posledních 24 hodin ukázaly nové nasazení vojáků v západním Rusku a Bělorusku nedaleko ukrajinských hranic. Ukrajinské zpravodajské služby opakovaně varují, že Rusko nemá v plánu zastavit se na Donbasu a může pokračovat v ofenzivě na další území Ukrajiny. Redakce ŽivotvČesku.cz se na to, jak se bude situace dále vyvíjet, zeptala Miroslava Kalouska.

"To neví nikdo, protože nikdo nevidí do hlavy prezidentu Putinovi, což je na tom v zásadě to nejnebezpečnější. Všude jinde rozhodují kolektivní orgány, ale v Rusku rozhoduje jenom jeden člověk. A nikdo z nás nemůže vědět, jestli je jeho uvažování racionální. Při racionální úvaze je jasné, že invaze do celé Ukrajiny by Rusko stála ohromné náklady a obrovské škody. Racionálně uvažující člověk by to neudělal," řekl pro ŽivotvČesku.cz Kalousek. S jistotou se podle něj nedá určit ani to, zda se konflikt neposune dál na západ do Evropy.

Reklama:

"Těžko říct, ale s každým dalším výstřelem se toto riziko pochopitelně zvyšuje. Cesta není agresorovi ustupovat, cesta je tvrdý odpor. Euroatlantické státy mají v ruce spoustu nástrojů, jejichž použití může Rusko skutečně bolet. Ten nejvážnější nástroj je odstřižení Ruska od systému mezinárodního platebního styku SWIFT, což mohou udělat ze dne na den. Samozřejmě to ale nese náklady i pro ty státy, které sankce spustí, ty je ale nezbytné nést. Protože pokud agresor ucítí slabost, bude ve své agresi pokračovat," tvrdí bývalý ministr financí. Růst cen energií je podle Kalouska něco, s čím lze počítat téměř určitě.

"Když ten konflikt bude eskalovat, poletí nahoru. Některé české firmy etablované v Rusku to zasáhne, celkový export do Ruska ale příliš ne, protože je skoro zanedbatelný, nejsou to ani dvě procenta našeho celkového exportu. Každý válečný konflikt znamená obrovské množství nákladů, prudké zdražení cen energií a všechno, co ekonomice škodí. V jakém to bude rozsahu, to nejsem schopen odhadnout," dodal pro ŽivotvČesku.cz Kalousek.

Tvrdou reakci navrhuje i analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek (61). "Zveřejněnými sankcemi jsem byl těžce zklamán. Jsou příliš mírné, jsou očekávatelné, tohle nejsou sankce, které zastaví ruskou agresi. Promarnili jsme tuhle šanci, promarnili jsme ji v roce 2008 (konflikt v Gruzii, pozn. red.), promarnili jsme ji v roce 2014 (anexe Krymu Ruskem, pozn. red.) a já se bojím, že ji promarníme i teď," uvedl v České televizi. "Očekával bych, že se sankce dotknou ne dvou, dvaceti nebo dvou set lidí a jejich rodinných příslušníků, ale horním pěti nebo deseti milionům Rusů bych zakázal přístup na západ. Jestliže se Rusko nezastaví, můžeme zastavit veškerou silniční, železniční i leteckou dopravu," dodal Votápek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: