Bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek otevřeně odpověděl na dotaz, co by se stalo, pokud by Rusko omezilo či zastavilo dodávky plynu

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2022

V případě, že by Rusko omezilo či zcela zastavilo dodávky plynu do Evropy, byl by to mimořádný problém, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz na dotaz bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61). Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (55) svolal na 26. července do Bruselu mimořádnou radu ministrů pro energetiku. Jednání se uskuteční pět dnů po plánovaném obnovení provozu plynovodu Nord Stream 1 a podle Síkely by mohli ministři projednat postup pro případ, že by se provoz plynovodu neobnovil vůbec, případně jen částečně.

Konsorcium Nord Stream AG, které plynovod provozuje, v pondělí zahájilo pravidelnou roční údržbu. Trvat by měla do 21. července, Německo se však obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 už po údržbě do EU nepoteče.

"Byl by to mimořádný problém, muselo by se přejít na regulovaný systém, zcela určitě by to zasáhlo průmysl v celé Evropě, bez problému by nebyly ani domácnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek, který je v současnosti místopředsedou VZP. Dříve byl v Topolánkově vládě ministr financí a poslancem TOP 09. Po oznámení rezignace v lednu loňského roku po 22 letech ve Sněmovně odměnili Miroslava Kalouska přítomní poslanci napříč politickým spektrem potleskem vestoje

Ruská plynárenská společnost Gazprom tento týdne uvedla, že nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Není jasné, zda dostane opravenou turbínu, jejíž servis v Kanadě zajistila německá společnost Siemens Energy. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU.

Premiér Petr Fiala (58) opakovaně uvedl, že situace v případě zastavení dodávek ruského plynu nebude jednoduchá, Česko ale bude i na základě spolupráce s dalšími evropskými zeměmi schopno dostatečně zásobovat domácnosti i firmy.

Na dotaz pro ŽivotvČesku.cz ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček uvedl, že zastavení dodávek plynu by se silně dotklo české ekonomiky.

"Bez plynu by nastaly drastické ekonomické ztráty. Máme regulační stupně, které by při nedostatku plynu začaly nabíhat, ale vždy by to zasáhlo výrobní podniky, to by přineslo i hluboký propad ekonomiky. Doufejme tedy, že ruský plyn bude proudit, zároveň bychom se měli mílovými kroky snažit snižovat závislost na Rusku. Jestliže bychom se s plynem bavili o tom, že nejhorší možný scénář je stagflace, tak bez plynu by to byla kombinace vysoké inflace a recese ekonomiky, takže ještě horší scénář," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.