Reklama:

Car Putin vypustil do světa pokusný balónek o prezidentovi USA. Pochvala Bidena vyvolává otazníky. Expertka nabízí rozuzlení

Vladimir Putin a Donald Trump
Vladimir Putin a Donald Trump
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 15. 2. 2024

Komentář: Listopadové volby prezidenta USA nevyhlíží s napětím jenom demokratická Evropa, ale pozornost vyvolávají i v imperiálním Rusku. Novodobý car Vladimir Putin v ruské televizi pustil do světa hodnocení, ve kterém pochválil současnou americkou hlavu státu Joea Bidena. Otázkou je, co tím autokrat z Kremlu sleduje. Mediální analytička Irena Ryšánková pro portál ŽivotvČesku.cz zhodnotila, že Joe Biden se nechová nepředvídatelně a silově jako konkurent Donald Trump.

Reklama:

Volba nejmocnějšího muže planety logicky vyvolává pozornost. O to více, že svět čelí mnoha krizím, které vyvolávají posílené orientální despocie. Brzy tomu budou dva roky od ruského útoku na Ukrajinu, který je veden pod taktovkou Vladimira Putina. Naopak USA stojí na straně napadené země. V listopadu se dozvíme, zda v Bílém domě bude pokračovat demokrat Joe Biden nebo se navrátí republikán Donald Trump.

Realitní magnát, který byl americkým prezidentem v letech 2016–2020, se netají tím, že by rád válku na Ukrajině ukončil. To by ovšem mohlo znamenat posílení ruského vlivu, pokud by si Moskva udržela okupovaná území. O to více je překvapující, že ruský prezident Vladimir Putin dal najevo, že mu více vyhovuje Joe Biden, výrazný ochránce ukrajinského lidu a státnosti.

Reklama:

"Biden. Je to zkušenější, předvídatelnější člověk, politik staré školy. Ale budeme spolupracovat s každým americkým prezidentem, kterému americký lid důvěřuje," řekl car, podle agentury Reuters, v ruské televizi na otázku, kdo z obou amerických politiků je pro Rusko lepší. Zároveň jde o další prohlášení, ve kterém Vladimir Putin podsouvá Západu možnost dohodnout se na vyřešení ukrajinské krize.

Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové nejde nejspíše ze strany ruského prezidenta o pokus Joea Bidena poškodit, ale o konstatování ruského pohledu na americké volby. "Myslím, že Biden je pro Rusko lepší možností právě pro svou předvídatelnost a jednoduchost. Donald Trump, pokud on bude soupeřem, se chová silově a poměrně nepředvídatelně. Nedomnívám se proto, že jde o cílený polibek smrti, ale spíš konstatování," řekla expertka pro portál ŽivotvČesku.cz.

Pravdou je, že Donald Trump má pověst velmi tvrdého obchodníka s ostrými lokty, což může Kreml vnímat jako komplikaci. Na rozdíl od Joea Bidena, který byl formován americkou politikou 70. a 80. let minulého století a nepatří mezi státníky sahající k experimentálním a šokujícím řešením. Zároveň ale nelze vyloučit, že Moskva si vyhodnotila Joea Bidena jako natolik slabého prezidenta, že by jí další čtyři roky v čele USA plně vyhovoval.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: