Kompletní přehled: Co se rozvolňuje od pondělí? Někde bez roušek, zahrádky bez omezení

Od pondělí se mění další opatření.
Od pondělí se mění další opatření.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2020

Česká republika s pondělím prochází dalším rozvolnění vládních opatření. Půjde především o rozvolnění omezení týkající se škol, hromadných akcí či nošení roušek.

Co se tedy úderem pondělí změní? Na veřejné akce může přijít maximálně 500 lidí, doposud platí, že může maximálně 300 osob.

Žáci 2. stupňů základních škol mohou chodit do školy na konzultace i třídnické hodiny. Divadla, kina či koncertní sály už nemusejí dodržovat rozestupy v hledištích. Lidi nejvíce potěší zrušení omezení pro restaurační zahrádky, které bylo omezeno do 23:00 hodin.

Zároveň od od 8. června nebude povinné nosit roušku u bazénů a na koupalištích. Ochranu úst dále nemusí používat televizní a rozhlasoví moderátoři a redaktoři s hosty ve studiu. Pouze za předpokladu dodržení dvoumetrové rozestupu.

Současně s uvolňováním omezení se rozšiřují možnosti cestování, zejména do sousedních států. Nadále zůstává povinnost nosit roušky v uzavřených prostorech, jako je MHD, obchody, nemocnice či úřady.

Roušky plošně v červenci

Pokud jde o roušky, pro Život v Česku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že si umí představit rozvolnění plošně k červenci. “Epidemiologická situace je příznivá. Červen si necháme na vyhodnocení a pokud bude stav stále příznivý, umím si představit, že by k rozvolnění roušel došlo v červenci,” řekl.

Kde není nutné mít roušku

  • Při pobytu v bazénu či na koupališti, ale s dodržením rozestupu 2 metry
  • Moderátoři a jejich hosté ve studiích, pokud dodrží rovněž povinný rozestup

Co se dále změní

  • Zahrádky budou moci být otevřené po 23. hodiny, vnitřní prostory restaurací však nikoliv
  • Počet osob na hromadných akcích se zvyšuje na 500 ze 300
  • Nebudou nutné rozestupy v hledišti v kinech a divadlech
  • Žáci druhých stupňů mohou do školy na konzultace

Současně s uvolňováním omezení se rozšiřují možnosti cestování. A to zejména do sousedních států jako je Německo, Rakousko či Slovensko a další. Nadále zůstává povinnost nosit roušky v uzavřených prostorech, jako je MHD, obchody, nemocnice či úřady.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.