Ceny potravin rostou, vaření je čím dál dražší. Zejména 2 druhy zboží jsou problém. Zdeněk Pohlreich řekl, jak s tím bojuje. Slova ekonoma

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Foto: Nextfoto
Markéta Prosová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2022

Ceny potravin rostou a stále citelněji zasahují do rozpočtů českých domácností. Inflace je na rekordní hodnotě a problémem je samozřejmě i válečný konflikt na Ukrajině. "U potravin se nejvíce zvyšují ceny slunečnicového oleje a mouky, které se z Ukrajiny vyvážely," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička. Na zmírnění důsledků zdražování, respektive jak při vaření ušetřit, se redakce zeptala šéfkuchaře a úspěšného podnikatele Zdeňka Pohlreicha (65). Odpověď je jasná, nikoho ale příliš nepotěší.

Pohled do regálů s potravinami v obchodech přidělává vrásky nejednomu zákazníkovi, ceny za poslední měsíce výrazně stouply a jejich pokles je v nedohlednu. "Inflaci máme aktuálně 14,2 procenta, rostoucími cenami jsou nejvíc zasaženy potraviny, energie a pohonné hmoty," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.

Nejen u potravin se přitom do růstu promítá i válečný konflikt na Ukrajině. "Nejvíce se zvyšují ceny slunečnicového oleje a mouky, protože právě slunečnice, obilí a pšenice jsou hlavní komodity, které se z Ukrajiny hodně vyvážely nejen na evropský, ale i na africký trh. Řada zemí z Afriky se snaží tyto komodity skupovat, kvůli čemuž se zvyšují jejich ceny na evropském i na českém trhu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.

Na recept, jak při přípravě jídla ušetřit, se redakce zeptala populárního šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha. "Žádné rychlé řešení neznám, budeme se z toho muset »vykoupit« tím, že budeme platit vyšší ceny a budeme doufat, že se to srovná. Taková je prostě realita," odpověděl pro ŽivotvČesku.cz.

"Já to dělám tak, že skřípu zubama a platím," zakončil na dotaz redakce sarkasticky divácky populární šéfkuchař, který v letech 2009 až 2018 moderoval televizní pořad Ano, šéfe!.

Pečivo a cukrárenské výrobky, k jejichž výrobě je potřeba jak mouka, tak i olej, se tak můžou stát relativně luxusem. "Určitě nejsme z hlediska inflace u potravin na těch nejvyšších hodnotách. Kvůli sezonnosti pravděpodobně dojde ještě k dalšímu růstu, a tak v létě může inflace dosahovat i 16 procent. Očekávat se dá i růst cen masných a mléčných výrobků," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert v oblasti ekonomie Petr Studnička.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.