Česko čeká mimořádné zvyšování důchodů. Jana Maláčová řekla, o kolik se penze zvednou. Ekonom krok kritizuje

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: CNC / JAKUB POLÁČEK / CNC / Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2021

Vzhledem k stále rostoucím cenám energií, potravin i dalších komodit si pravděpodobně čeští senioři v příštím roce finančně polepší. Zákon o důchodovém pojištění totiž na takové situace pamatuje a v případě, že ceny vyrostou o více než 5 procent, dorovná na příslušnou hodnotu také zásluhovou část důchodů. K takzvané valorizaci, tedy dorovnávání, v tomto případě penzí, dochází podle zákona v situaci, kdy dojde k nárůstu cen o více než 5 procent. Ministerstvo financí se navíc rozhodlo, že důchody tentokrát zvýší dokonce nad zákonnou valorizaci, a to z toho důvodu, že se kvůli inflaci očekává, že ceny porostou minimálně na počátku příštího roku. Podle současných predikcí by mohl nárůst vyšplhat až na 7 procent. "Co se týká té části nad valorizaci, o tom se začalo mluvit ještě v předvolebním období a domnívám se, že šlo svým způsobem o kupování si přízně voličů. Tento krok je nesystémový," zhodnotil navrhovaný krok pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Vzhledem k stále rostoucím cenám energií, potravin i dalších komodit si pravděpodobně čeští senioři v příštím roce finančně polepší. Zákon o důchodovém pojištění totiž na takové situace pamatuje a v případě, že ceny vyrostou o více než 5 procent, dorovná na příslušnou hodnotu také zásluhovou část důchodů. K takzvané valorizaci, tedy dorovnávání, v tomto případě penzí, dochází podle zákona v situaci, kdy dojde k nárůstu cen o více než 5 procent. Ministerstvo financí se navíc rozhodlo, že důchody tentokrát zvýší dokonce nad zákonnou valorizaci, a to z toho důvodu, že se kvůli inflaci očekává, že ceny porostou minimálně na počátku příštího roku. Podle současných predikcí by mohl nárůst vyšplhat až na 7 procent.

Dosluhující ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v úterý večer uvedla, že s tímto krokem ministerstvo počítá. Vyčkává však, než bude mít k dispozici veškerá potřebná data.

"Počkáme si na to finální stvrzení. Ve vládě se poradíme s kolegy, jak budeme postupovat. My stále nevíme, kdy můžeme očekávat fungování nové vlády," sdělila ministryně. Projednávat na zasedání nové vlády by téma chtěla již tuto středu. Ke zvýšení důchodů dojde jako obvykle v lednu.

Průměrná penze se na základě zákona zvedne o 505 korun, přičemž 305 korun bude přičteno do solidární části dávky, která nyní bude dosahovat 3900 korun. Zbytek částky se připočte k pohyblivé, takzvané zásluhové, části důchodu. Nad rámec zákona se Maláčové a jejímu resortu podařilo prosadit dalších 300 korun navíc, které rovněž poputují do flexibilní složky penzí. "Jsem strašně ráda, že se mi podařilo prosadit tři stovky nad zákonnou valorizaci. Když jsem o tom začala letos v květnu mluvit, tak všichni kroutili hlavou. My jsme ty odhady (růstu cen) měli. Ty tři stovky od ledna lidem pomůžou, alespoň přechodně," doplnila ministryně.

Redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala ekonoma Lukáše Kovandu, aby se k tomuto chystanému kroku vyjádřil z pozice odborníka.

"Že se bude zvyšovat v rámci valorizace, je jasné, protože to ukládá zákon. Na výpočet konkrétní částky je speciální vzorec, který jasně určí, o jakou částku navíc mají důchodci nárok," vysvětlil Kovanda pro ŽivotvČesku.cz. "Ovšem co se týká té části nad valorizaci, o tom se začalo mluvit ještě v předvolebním období a domnívám se, že šlo svým způsobem o kupování si přízně voličů. Tento krok je nesystémový, protože v konečném důsledku povede k ještě větší inflaci, proto to není příliš rozumné rozhodnutí," doplnil respektovaný ekonom.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.