Česko čekají od neděle tvrdé restrikce: Přehled zásadních změn, které nastanou v pátém stupni PES

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 12. 2020

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince tak, aby odpovídala nejvyššímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Na návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) to dnes schválila vláda. Zásadních změn je hned několik. Redakce ŽivotvČesku.cz připravila přehled, čeho konkrétně se týká pátý stupeň.

Rizikový index protiepidemického systému, podle kterého se mají řídit opatření proti covidu-19, je v Česku aktuálně na pátém stupni. Od neděle přejde do pátého, tedy nejhoršího stupně rizikovosti. Podle modelů by bez nových opatření přibývalo na přelomu roku asi 15.000 potvrzených případů nákazy koronavirem denně a v nemocnicích by bylo 7000 lidí. Opatření podle pátého stupně systému PES zatím budou platit do 10. ledna. 

Obchody a služby

Pátý stupeň jasně stanovuje, že je zajištěn jen prodej základních potřeb a výdej objednaného zboží. V pátém stupni budou uzavřeny také provozovny služeb jako je kadeřnictví a další. Obchody zůstanou otevřené i v neděli. V supermarketech bude v 5. stupni PES možné prodávat jen výrobky povolené pro prodej v malých obchodech. 

Zákaz vycházení - pohybu

Zákaz nočního vycházení bude platit od 21:00 do 4:59.

Shromažďování osob

V »pětce« se mohou scházet jen dva lidé. Svateb a pohřbů se bude smět zúčastnit maximálně 15 osob.

Kulturní akce

Při přechodu do pátého stupně je nelze pořádat vůbec.

Sport

Pátý stupeň umožňuje sport venku. Mohou ho vykonávat pouze dva lidé. Vnitřní sportoviště zůstanou uzavřena, amatérské soutěže zakázány.

Školy

Do škol budou od pondělí 4. ledna chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek se bude učit opět distančně. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.