Česko se potýká s nedostatkem některých léků. Situace v období respiračních onemocnění může být vážná, upozorňuje Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2023

Že má Česko poměrně zásadní problém s nedostatkem léků, pocítily v posledních měsících tisíce lidí, kteří sháněli penicilin, sirupy pro děti, inzuliny a další léky. Důvodem výpadku léků nebyly jen problémy v dodavatelských řetězcích, ale i vysoká nemocnost a s ní související vyšší spotřeba. Kritika se tak hnala silně na ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele je ministr Vlastimil Válek. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa resortu a epidemiologa Romana Prymulu, který odpověděl na dotaz, zda by podobná situace v rámci nástupu sezóny respiračních onemocnění představovala zásadní komplikaci. Z jeho slov vyplynulo, že ano.

Potíže dál přetrvávají, ale ministr Válek opakovaně ujišťuje, že na podzim bude léků dost. "Některé firmy slíbily zvýšení výroby. Hledáme cesty, jak podpořit české výrobce i lékárny, které mohou vyrábět sirupy, čípky a další léčiva. Zvažujeme i to, že stát zajistí rezervní zásoby některých léků či surovin pro jejich výrobu," uvedl Válek, jak ho citoval portál iDnes.cz.

Nedostatek některých druhů léků není vyloženě jen problémem České republiky, týká se řady zemí v celé Evropě. Až polovina léčivých látek používaných na starém kontinentu totiž vzniká v pěti továrnách na světě, většinou v Asii. A právě na jejich dodávkách jsou státy závislé. Jednotlivé země nyní řeší, jak problémům předcházet.

"Pokud by situace s nedostatkem řady léků přetrvávala a dostali bychom se do podzimních měsíců, kdy se začne objevovat vyšší frekvence respiračních onemocnění, tak bychom měli problém. Protože lidé kupují běžná antipyretika v lékárnách, snaží se tlumit kašel, obecné respirační projevy, které mají. Pokud by tyto léky nebyly k dispozici, tak to je nepochybně komplikace. Další a zásadní je, že pokud by opět chyběla antibiotika, tak budeme riskovat různé bakteriální komplikace a budeme riskovat vyšší výskyt rezistencí, který nám už teď dělá vrásky na čele. V tuto chvíli nejsme schopni vyvíjet nová antibiotika, tato cesta se prakticky vyčerpala a hledají se nové projekty, jak řešit infekční původce buď formou bakteriofágů, nebo jinými preparáty, avšak nikoliv na bázi antibiotik," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

"Covid a válka na Ukrajině narušily dodavatelské řetězce. Dodací lhůty se prodloužily. I my reagujeme zvyšováním skladových zásob a úpravou plánování výroby. Zásoby surovin a obalů máme na rok dopředu," uvedla pro iDnes.cz Veronika Ocasio, mluvčí společnosti Zentiva Group. Firma hledá i nové dodavatele surovin pro výrobu léků. Trvá rok, než získá potřebná povolení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.