Česko stahuje rodiny diplomatů, občanům nedoporučuje cesty na Ukrajinu a do Běloruska. Andor Šándor vysvětlil, zda se blíží válka
České ministerstvo zahraničních věcí stahuje z Ukrajiny rodiny diplomatů a českým občanům doporučuje, aby tam necestovali či zvážili opuštění země v případě, že se v ní nachází. To samé platí v případě Běloruska. Odůvodňuje to stupňováním hrozby ruské vojenské agrese proti Ukrajině. "Je potřeba říct, že kroky Spojených států, kdy už jsme se dozvěděli pátý termín, kdy bude zaručeně ruská invaze, ve středu tento týden, mi připadají naprosto nezodpovědné," řekl k situaci bezpečnostní expert Andor Šándor (64) a uvedl svůj názor na kroky České republiky.
Na ministerstvu zahraničí v neděli jednala pravidelná pracovní skupina k vyhodnocení bezpečnostní situace ve východní Evropě. V souvislosti se stupňováním hrozby ruské vojenské agrese proti Ukrajině na základě doporučení této skupiny a platných mechanismů krizového řízení pak ministerstvo vydalo tiskovou zprávu, v níž varuje před cestami na území Ukrajiny a Běloruska. Občanům, kteří se zde nacházejí, doporučuje zvážit opuštění těchto zemí.
"Myslím, že s tím, co dělají Spojené státy, Velká Británie, Austrálie, Japonsko, můžeme si ty státy jmenovat, rezonuje včerejší prohlášení prezidenta Ukrajiny Zelenského. Ten říkal, nevytvářejte paniku a chaos, v ničem nám to nepomůže, situace je tu stejná jako před rokem, žádné informace o tom, že by se mělo dít něco zásadního ze strany Ruska vůči Ukrajině nemáme. Trochu jsem to parafrázoval. Je potřeba říct, že kroky Spojených států, kdy už jsme se dozvěděli pátý termín, kdy bude zaručeně ruská invaze, ve středu tento týden, mi připadají naprosto nezodpovědné, protože to napětí jen zvyšují. Jako by snad měli i zájem válku rozpoutat," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz ke stávající situaci související s konfliktem Ukrajiny a Ruska bezpečnostní expert Andor Šándor.
Zastupitelský úřad v Kyjevě bude pracovat i nadále, pouze jej opustí rodinní příslušníci vyslaných pracovníků. V případě dalšího zhoršení bezpečnostní situace je ministerstvo zahraničí připravené přijmout další opatření. Tento krok bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby neodsuzuje a nahlíží na něj s mírným pochopením.
"To, že Česká republika dělá obdobná opatření... No, dobře, když to řeknu úplně na obhajobu České republiky, moc se tím nepokazí, co kdyby náhodou. Ale umím si představit, že vyzvu občany, kteří pobývají v těch dvou separatistických republikách, tam to napětí může růst z obavy před tím, že by Ukrajina vojensky chtěla obnovit svrchovanost nad územím a nebo že by na to reagovala ruská armáda," popsal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz svůj úhel pohledu.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (36) prostřednictvím tiskové zprávy uvedl, že hrozba použití síly k dosažení jakýchkoli cílů Kremlu je pro ČR jakožto člena EU a NATO neakceptovatelná. Podle odborníka v oblasti bezpečnosti je však velmi nereálné, že by Rusko chtělo Kyjev skutečně zabrat. Znovu zdůrazňuje, že v následování Spojených států by byl opatrný.
"Strašit, že chce Rusko zabrat Kyjev, mi přijde mimořádně nezodpovědné a nerealistické. Co by dělali Rusové s Ukrajinou, s Kyjevem? Rusům se podařilo destabilizovat Ukrajinu, což jsme viděli už počátky od roku 2008, kdy Ukrajina dostala pozvání do aliance. Vyvrcholilo to v letech 2014 a 2015 a od té se nejsou schopní dohodnout na tom, jak situaci vyřešit. Myslím si, že by se mělo více vyjednávat a méně vyhrožovat, protože cílem přece nemůže být válečný konflikt v Evropě, na kterém Spojené státy nemohou nic ztratit, na rozdíl od evropských zemí, z nichž některé poměrně slepě následují kroků Spojených států," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.