Česko zasáhne po chladném víkendu vlna tropických veder. Naměříme až 33 °C, upřesnila Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2021

Po chladnějším víkendu nastane prudká změna. Nový týden by měl milovníkům horkých letních dnů přinést radost a mnohým jiným zase naopak starost. Česko se totiž dočká tropických veder, kdy teploty vystřelí nad »třicítku«. "Některé modely dávají informaci, že v úterý a ve středu naměříme až 33 °C, některé jiné pak to, že se zastavíme na 31 °C," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Třetí týden v červnu se ponese v duchu opravdového léta – to meteorologické již začalo prvním dnem nového měsíce, astronomické započne až o něco později, konkrétně 21. června brzo ráno. Teploty se po chladnějším víkendu mají přehoupnout přes »třicítku« a přinesou horké dny.

"Některé modely dávají informaci, že v úterý a ve středu naměříme až 33 °C, některé jiné pak, že se zastavíme na 31 °C. Ale to skončí příchodem studené fronty – některé modely počítají už s pátkem, jiné s víkendem, ještě se to bude upřesňovat. Jinak k nám bude proudit velmi teplý vzduch ze Španělska, kde v tu dobu bude 39 °C, tak si to určitě užijeme," objasnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz vývoj počasí pro nadcházející týden.

S tropickými horky by se měl klást větší důraz na opatrnost a lidé by se měli vyhýbat věcem, které by mohly i u zdravého člověka vést ke zhoršení zdravotního stavu a obtížím.

"Přes poledne bychom se rozhodně neměli zdržovat na přímém slunečním záření, protože pořád mluvíme o teplotách ve 2 metrech nad zemí v zastíněné meteorologické budce. Na přímém slunci se teploty mohou vyšplhat až k »čtyřicítce«. Určitě bychom měli používat ochranné prostředky a co možná nejvíce věcí přesunout na ranní nebo večerní hodiny – rozhodně přes poledne nezvyšovat psychickou a fyzickou zátěž. Při použití klimatizace bychom ji neměli nastavovat na větší teplotní rozdíl v porovnání s venkovními teplotami, než je 5 °C. A kdo se v horku rád chladí zmrzlinou tak opatrně, protože hrozí angíny. Někdo je na to hodně citlivý. Také se doporučuje nepít alkohol a zvýšit příjem neslazených tekutin," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka, jaká rizika jsou spojena s vysokými teplotami a čím se ochránit.

Nevybíravé chování, nucení k pohlavnímu styku i údajné znásilnění. Toho se měl dopustit Dominik Feri (24) vůči ženám, které promluvily s novináři. Případ začala vyšetřovat policie, která zveřejnila telefonní číslo, na které se mají ozvat ženy, které mají pocit, že je bývalý poslanec za TOP 09 zneužil. "Je to standardní postup. Případ má na starosti žena," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk. Webové portály, které přišly se svědectvím dívek jako první, přinesly další svědectví. Jedné z nich bylo v době traumatizujícího zážitku 16 let.

"Nejvíce ohrožené skupiny, které při velkém horku mohou mít zdravotní komplikace, jsou především těhotné ženy či malé děti a starší lidé kvůli zhoršené termoregulaci," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.