Českým domácnostem dochází peníze. Všechny finanční problémy vyřeší denní dávky, říká psycholog Jeroným Klimeš

Finance - Ilustrační snímek
Finance – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 11. 2021

Rostoucí inflace a celosvětové dopady pandemie koronaviru – to vše má vliv na plošné zdražování v Česku, které začíná už nyní působit vážné finanční problémy některým českým domácnostem. S nedostatkem peněz souvisí i obavy, stres a mnohdy ztráta kontroly nad vlastním životem, v neposlední řadě pak existenční dopady. Psycholog Jeroným Klimeš (54) promluvil o tom, jak se pokusit najít východisko. "Všechny finanční problémy vyřeší denní dávky. Více než 50 procent populace nevyjde z penězi. Člověk by se měl zaměřit také na jiné činnosti, které povedou ke zlepšování jeho dovedností a mohou mu přinést užitek," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Následující měsíce i začátek nového roku 2022 nepřináší z hlediska ekonomické situace v Česku žádné nadějné vyhlídky. Kvůli pandemii viru SARS-CoV-2 dochází k nedostupnosti zboží, zvyšování nákladů na logistiku i výrobu – což se samozřejmě promítá i do nárůstu cen. A nejde například pouze o potraviny, ale krize postihla i ceny energií (od elektřiny, plynu až po topiva), dochází i ke zdražování služeb, oblečení, hraček nebo elektroniky a dalších produktů.

"Obchodníci budou zvláště před Vánocemi hodně šponovat ceny svých výrobků a produktů, což požene inflaci ještě výš. Samozřejmě vedle tohoto faktoru řekněme domácího rázu, jak u nás v Česku obchodníci stanovují svoji cenovou politiku, se připojují i faktory celosvětové. Je mezinárodní přepravní krize. Lidé samozřejmě dělají i poměrně hodně chyb při nakládání se svými spotřebiči. Příkladem je třeba to, že nechávají permanentně zapojené nabíječky od mobilu v zásuvce, televize a notebooky v pohotovostním režimu a zcela je nevypínají. Dochází tak ke zbytečné spotřebě elektřiny, navíc v bytech často přetápí. Vzhledem ke zdražování vody mohou šetřit také úspornějším splachování," uvedl ekonom Lukáš Kovanda (41) pro ŽivotvČesku.cz.

A právě našponované ceny a především zdražování energií, které jsou položkou, na níž nelze zásadně ušetřit, vedou některé lidi k zoufalství nad tím, jak bude vypadat jejich blízká budoucnost - obzvláště před zimou, tedy hlavní topnou sezónou a vánočními svátky. Podle psychologa Jeronýma Klimeše mohou prožívat opravdu těžké chvíle, kdy je náročné se poprat s plynoucími psychickými problémy. Ale s financemi se různě nakládá.

"Jsou dvě skupiny lidí. Problém tkví v tom, že hodně lidí má nákupy a utrácení jako koníček. Je to pro ně trávení volného času, dělají si radost. Samozřejmě ti, kteří se dívají na peníze jako na drogu, která jim má přinést slast, se na tom stávají závislí a nikdy nemají peníze. Pak existuje druhá skupina těch, kteří se podívají na peníze a přepočítají je například na pracovní hodiny a úsilí s tím spojené, než všechny ty peníze vydělají. Někdo se podívá na mobil, uvidí cenu 15 tisíc korun a uvědomí si, že je to třeba většina jeho měsíčního platu. Jiní si řeknou, že peníze budou a my nebudeme, což je naprostá hloupost a jdou a hned si to koupí. Člověk by se měl zaměřit na jiné činnosti, které povedou ke zlepšování jeho dovedností a mohou mu přinést užitek. Také je důležité nechat věci dosloužit a zbytečně nekupovat nové. Třeba si nekoupit kolo jen proto, že by mi udělalo radost," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se nabízí řešení, které vede k úspěšnému řešení.

"Všechny finanční problémy vyřeší denní dávky. Více než 50 procent populace nevyjde z penězi, ale všem, které znám, pomohly právě denní dávky. Kdy si vezmu například celkový měsíční plat, odečtu veškeré nezbytné náklady jako energie, mobilní tarif a další. To, co zbyde, vydělím třiceti a vznikne mi denní dávka. Tu nesmím překročit, jinak se dostávám do finanční pasti. Jsou mezi námi bohužel ti, kteří by potřebovali pomoc někoho, kdo dokáže s financemi poradit, protože finanční gramotnost bývá u některých dost špatná," dodal renomovaný psycholog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.