Cestovatelský semafor se nebezpečně zbarvuje. Změny se budou týkat i Čechy milovaného Chorvatska. Promluvil mluvčí

Chorvatsko - Ilustrační snímek
Chorvatsko – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 8. 2021

V pondělí se oficiálně zařadí některé země na cestovatelském semaforu do horších kategorií z hlediska míry rizika nákazy koronavirem. Mezi nimi bude dokonce i turisticky oblíbené Chorvatsko, které mělo dlouhou dobu zelenou barvu, což z něj dělalo bezpečnou letní destinaci. Nyní se situace změnila. "Všem cestujícím před cestou do zahraničí opravdu doporučujeme registraci v našem systému DROZD, skrze který je můžeme informovat v případě zhoršené bezpečnostní situace," uvedl tiskový mluvčí ministerstva zahraničních věcí Jakub Kopecký pro ŽivotvČesku.cz.

Dlouho se mluvilo o tom, zda se nárůsty nakažených promítnou na cestovatelské mapě. Kromě již rizikových zemí jako jsou například Řecko, Turecko nebo Španělsko, se k nim od pondělí zařadí také českými turisty milované Chorvatsko a pohorší si třeba i Bulharsko, které patřilo dlouhodobě do zelené kategorie.

Právě výše zmíněné Chorvatsko zoranžoví, což z něj bude pro české cestovatele činit více rizikovou dovolenkovou destinaci kvůli nebezpečí infekce. Podle oficiálního zdroje Koronavirus.hr bylo v zemi za posledních 24 hodin zaznamenáno 505 nových případů s onemocněním covid-19, počet všech aktivních se tedy dostal na číslo 2 664. V nemocnici muselo být hospitalizováno 258 pacientů, z nichž 34 lidí muselo být napojeno na dýchací přístroje. O února letošního roku se v přímořském státě na pomezí střední a jižní Evropy nakazilo celkem 369 392 osob.

O zařazení zemí rozhoduje v kooperaci trojice ministerstev – zahraničí, zdravotnictví a vnitra. "Čeští cestovatelé mohou nalézt veškeré potřebné informace na naší přehledné Mapě cestovatele a také na webu Dovolena2021.cz. Zároveň všem cestujícím před cestou do zahraničí doporučujeme registraci v našem systému DROZD, skrze který je můžeme informovat v případě zhoršené bezpečnostní situace," vyjádřil se Jakub Kopecký z odboru komunikace ministerstva zahraničních věcí České republiky pro ŽivotvČesku.cz.

Profesor imunologie z Akademie věd ČR potvrzuje, že oblasti, kde je nyní evidován nárůst nakažených, zůstávají logicky potenciálním rizikem mutování viru a vzniku dalších nebezpečných variant. "Nové varianty virů vznikají a pravdou je, že nejvíce v zemích, kde je teď pandemie v plném proudu – tedy v některých asijských zemích nebo také v málo proočkovaných zemích," upozornil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.