Chaos a zaplevelení informačního prostoru. Specialista na válečné konflikty přiblížil, jak chce slabší Ukrajina zaskočit Putinovu armádu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2023

Již několik měsíců se mluví o tom, že se v rámci rusko-ukrajinského konfliktu schyluje k protiofenzívě obránce. Půjde o natolik zásadní vojenský krok, jehož výsledek může řadu věcí změnit. Pokud chce Ukrajina uspět, a tím zároveň ukázat, že podpora Západu měla a má smysl, musí její plán vyjít. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil na dotaz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus, který zjednodušeně popsal, jak se v současnosti dají vnímat některé informace z bojiště, které možná na někoho působí až chaoticky.

V médiích se množí řada informací o možném zahájení dlouho očekávané ukrajinské protiofenzívy. Zároveň v posledních dnech přicházejí zprávy o různých střetech v řadě oblastí. Rusové nadále soustředí své válečné úsilí na boje u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky a Marjinky v Doněcké oblasti a u Kupjansku v Charkovské oblasti. Ne všechno ale z toho, co se v informačním prostoru objevuje, musí být nutně pravda. Podle Josefa Krause se v současnosti Ukrajinci snaží zmást nepřítele, aby v rámci svého protiofenzivního tažení dosáhli úspěchu.

"Ukrajinské síly jsou v konfliktu slabší, a pokud jde o vytváření určitého chaosu, tak je to s vysokou pravděpodobností záměr. Výraznou šanci uspět mají v případě, že protivníka překvapí. Co se v současnosti kolem toho děje, tedy informace o velkém tlaku, propaganda typu, že ukrajinské síly osvobodí Bachmut, až po událost z posledních dní, že naopak Bachmut byl dobyt ruskými silami za cenu poměrně velkých ztrát, teď také, že dochází k napadání ruské strany v jejím teritoriu a podobně, to jsou podle mě všechno snahy Ukrajiny zaplevelit informační prostor a zmást nepřítele všude, kde to jenom jde. A je to logické. Vypovídá to pravděpodobně o tom, že protiofenzíva se skutečně blíží. Protože čím více bude nepřítel zmatenější, čím více bude muset roztahovat nějakou linii obrany, nebo dokonce bránit vlastní teritorium, tak o to větší mají Ukrajinci šanci, že ať jejich protiofenzíva půjde jakýmkoliv směrem, budou mít větší šanci na úspěch," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Ukrajinci si totiž podle něj plně uvědomují, že případný neúspěch by se pravděpodobně podepsal na další podpoře Západu - ochotu by tak mohla začít zastiňovat neochota pomáhat napadené zemi finančně, ale i po stránce vojenské techniky.

"Myslím si, že to, co pozorujeme v posledních týdnech, je ukrajinská snaha zmást nepřítele s cílem překvapit ho tím, kterým směrem bude protiofenzíva podniknuta a jakým způsobem bude podniknuta. To jsou neznámé věci a všichni čekají s velkým napětím, co se vlastně stane a nestane," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný bezpečnostní a vojenský analytik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.