Charismatický herec Martin Havelka (†62) podlehl rakovině jícnu. Bojoval s ní dva roky

Martin Havelka podlehl zákeřné rakovině
Martin Havelka podlehl zákeřné rakovině
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2020

První, kdo oznámil náhlé úmrtí herce Martina Havelky (†62), byl režisér Jan Hřebejk (53), který s ním v minulosti spolupracoval. Obsadil ho do filmu Učitelka. Domovské Městské divadlo Brno, ve kterém sympatický herec působil, následně oznámilo, že Havelka bojoval s rakovinou jícnu.

"Smutná zpráva z Brna, zemřel skvělý herec Martin Havelka. Než se z Maňány stal Dunaj, se kterým zpívala Iva Bittová, viděl jsem je s Martinem na Kladně a nikdy na to nezapomenu. Točili jsme spolu Učitelku nebo Rédla, při jiném natáčení měl nezaviněnou autonehodu. Ach jo, sbohem,“ oznámil na sociální síti Hřebejk.

Později o úmrtí herce informovalo i jeho domovské Městské divadlo Brno. „Vážení divadelní přátelé, je mou smutnou povinností Vám s lítostí a zármutkem oznámit, že nás v pátek 2. října 2020 po vážné nemoci navždy opustil náš milovaný kolega a přítel, výrazný český divadelní, televizní i filmový herec Martin Havelka,“ uvedla mluvčí divadla Kateřina Vižďová.

V hlubokém zármutku oznamujeme, že nás včera po vážné nemoci navždy opustil milovaný kolega a přítel, výrazný český...

Zveřejnil(a) Městské divadlo Brno dne Sobota 3. října 2020

Havelka bojoval se zákeřnou rakovinou jícnu. Léčba trvala dva roky. Nikdo nepochyboval o tom, že herec nad chorobou zvítězí, o to těžší bylo přijmout smutnou zprávu o jeho úmrtí.

Havelku si lidé pamatují zejména ze snímků Balada pro banditu, Učitelka, Tacho, Fontána pre Zuzanu 2 či Rédl. Řadil se ale více k divadelním hercům.

Jeho začátky byly v brněnském Divadle Husa na provázku, následně přešel do Národního divadla v Brně, posléze se stal členem Městského divadla Brno.

V roce 1998 za roli Che Gevary v muzikálu Evita a o dva roky později za roli Truffaldina ve hře Sluha dvou pánů byl nominován na cenu Thálie.

Se svou manželkou Ivou Havelkovou, která pracuje rovněž v Městském divadle Brno jako rekvizitářka, vychoval tři děti - Jana, Martina a Emílii Emmu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.