Chudoba a drahota: Ohledně rizika radikalizace Čechů promluvil sociolog

Demonstrace na Václavském náměstí
Demonstrace na Václavském náměstí
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2023

Letošní rok nebude jednoduchý, ale Česká republika ho zvládne, je přesvědčen premiér Petr Fiala (58). I když Česko neprožívá jednoduché období, není důvod ztrácet naději a nedívat se do budoucnosti s pozitivním očekáváním, řekl v novoročním projevu. Lidé nechtějí šetřit a všímají si, že krize dopadá více na chudší vrstvy. Jednou z možností, kterou ve své situaci vidí, je příklon k radikálnějším politickým stranám. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila sociologa Vojtěcha Bednáře, který odpověděl na dotaz, zda hrozí radikalizace Česka.

Stávky, demonstrace, které jsou následkem chudnutí nejen ČR, ale celkově i Evropy, mají za následek, že řada lidí se postupně radikalizuje. O jak závažný jev jde, pro ŽivotvČesku.cz přiblížil sociolog.

"Ekonomický pokles je samozřejmě problém, sociální, politický, ale sám o sobě ještě nemusí znamenat to, že se lidé začnou radikalizovat, k tomu je potřeba více. Především neschopnost vlád vysvětlovat své kroky a postoje. Dále nějaký doopravdy závažný spouštěč, u nás to ve druhé polovině loňského roku mohly být ceny energií, které hrozily tím, že se stanou pro velkou část lidí neakceptovatelnými. No a pak je ještě potřeba lídr, který radikalizované sjednocuje buď pod hlavičkou ideologie, nebo osobní autority," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Evropa přitom čelí podobným problémům jako zbytek industrializovaného světa. Čím dál víc peněz musí přicházet do péče o stárnoucí obyvatelstvo, před branami stojí klimatická krize, navíc na celý světadíl tvrdě dopadají důsledky válek, a to nejen v rámci válek fyzických, ale i obchodních.

"U nás to naštěstí vypadá tak, že i když k vládnímu působení můžeme mít mnoho kritiky, komunikovat se snaží. Lídři potenciálně radikálních hnutí jsou kompetentní spíše méně než více - aniž bych se chtěl někoho dotknout, tak přes to, jak zle vypadá v médiích, není situace tak hrozná v realitě. Pokud by se ale stalo něco, co by nás reálně ohrozilo, vlády to nedovedly kompenzovat a chybělo směřování k nějakému smysluplnému cíli, případně alespoň bodu v budoucnosti, pak bychom byli vystaveni doopravdy vážné hrozbě," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.