Chudoba v ČR: Jak aktuálně vypadá finančně nejvíce krvácející Čech, řekl sociolog Vojtěch Bednář. Samoživitelé a důchodci to nejsou, je to horší
Inflace v Česku již donutila mnohé k řadě ekonomických změn. A že by se v dohledné době mělo něco změnit k lepšímu, je nepravděpodobné. Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejní údaje o vývoji průměrných mezd za první čtvrtletí. Podle odhadů ekonomů průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí reálně, tedy po zahrnutí inflace, klesla v průměru o 3,7 procenta. Na rozdíl od mnoha jiných ekonomických problémů narůstající ceny zasáhnou prakticky každého. Jak v současnosti vypadá nejohroženější skupina lidí, potažmo ekonomicky nejvíce zatížený Čech, popsal pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář. "Lidé, kteří jsou postiženi nejvíce, nejsou moc vidět, protože se o ně stát nestará," zdůraznil.
Vysoká inflace podle analytiků bude růst mezd celý letošní rok znehodnocovat - ve druhém čtvrtletí lze čekat ještě větší reálný pokles. Nominálně, tedy bez zahrnutí inflace, průměrná mzda podle odhadů stoupla v prvním čtvrtletí v průměru o zhruba 7,2 procenta.
V dubnu podle České národní banky inflace dosáhla výše 14,2 procenta, což je za posledních třicet let rekordní číslo. Protože banka očekává, že ve druhém čtvrtletí roku 2022 dosáhne až 15 procent, mnozí tento jev sledují s obavami, inflace totiž začíná mít významný vliv na životy Čechů.
Kdo je v současnosti v České republice ekonomicky nejzatíženější skupinou, se pokusil pro ŽivotvČesku.cz rozklíčovat sociolog Vojtěch Bednář s ohledem na mýtus, že obecně ve společnosti převládá názor, že nejhůře jsou na tom matky samoživitelky a senioři.
"S těmi chudými Čechy je to poměrně složité. Na jedné straně jsou to samozřejmě ti, o kterých se veřejně hovoří, to znamená samoživitelé, důchodci, především pak osaměle žijící. Na druhou stranu ale existují lidé, kteří jsou nyní postiženi možná více, jen nejsou tolik vidět právě proto, že se o ně stát tolik nestará," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz firemní sociolog Vojtěch Bednář, který se pokusil nastínit, jak »vypadá« finančně nejzatíženější skupina lidí v ČR.
"Jsou to zástupci »pracující střední třídy«, tedy rodiny s dětmi, které v uplynulých letech žily ze zvyšujících se mezd i v nekvalifikovaných profesích. Často se zadlužily, mají leasingy, hypotéky, mají děti na placených školách, zkrátka řadu takzvaných mandatorních výdajů, které musí hradit a které jim prakticky všechny stoupají. To je samozřejmě velký problém a také důvod, proč i objektivní sociologické studie ukazují, že »střední třída« se dostává do výdajové tísně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný sociolog.
Jaké má tato situace východisko, přitom není úplně zřejmé. "Pokud vezmeme v potaz, že růst platů se pravděpodobně zastaví – již nyní vidíme, že firmy nemají prostředky na další zvyšování mezd a zahraniční majitelé se velmi zdráhají je uvolňovat, může se poněkud paradoxně stát nejohroženějším prvkem společnosti průměrný Čech," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.
Podle České národní banky by měla inflace začít klesat ve druhé polovině roku 2022. Její výše za celý rok by měla být podle odhadů v průměru kolem 13,1 procenta a příští rok se předpokládá, že celková inflace se bude pohybovat kolem 4,1 procenta.
"Letošní rok bude ve znamení výrazného poklesu reálných mezd ve většině odvětví ekonomiky. Průměrná inflace se může pohybovat až okolo 14 procent, což je číslo, na které se naprostá většina firem při navyšování mezd nedostane. Zvlášť když vedle drahých surovin začínají stále více do nákladů zasahovat vysoké ceny energií všeho druhu," uvedl hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.
Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. V loňském čtvrtém čtvrtletí průměrná mzda vzrostla meziročně o čtyři procenta na 40.135 Kč. Reálně, tj. po zohlednění růstu spotřebitelských cen, ale měsíční výdělek o dvě procenta klesl.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.