Chudoba v ČR měsíc po měsíci do konce roku. Ekonom Lukáš Kovanda popsal, co Čechy ještě letos ohledně inflace čeká a zřejmě nemine

Nákup - Ilustrační foto
Nákup – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2022

Inflace děsí Čechy čím dál více a ještě podle všeho bude. Výrazný růst cen způsobuje, že 81 procent takzvaných nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Vyplývá to z červnového průzkumu Provident Financial mezi 800 respondenty pro projekt Neviditelní. Na 1,153 milionu Čechů je podle analýzy součástí nízkopříjmových domácností. Už dříve žili často od výplaty k výplatě a nyní se jejich situace významně zhoršila. Pro ŽivotvČesku.cz popsal s nadsázkou řečeno jízdní plán inflace na další měsíce do konce roku špičkový ekonom Lukáš Kovanda. Nic příjemného v dalším období letošního roku podle něj nelze očekávat.

Nízkopříjmové jsou domácnosti, jejichž společné příjmy sice většinou pokryjí základní životní potřeby, ale neumožňují vytvořit finanční rezervu. Tyto domácnosti tak špatně reagují na neočekávané výdaje. To se projevuje zejména v posledním roce, kdy vysoká inflace zdražuje především nezbytné výrobky a služby.

Z výzkumu pro projekt Neviditelní vyplynulo, že 11 procent nízkopříjmových Čechů nezvládne zaplatit své běžné výdaje, dalších devět procent to dokáže jen za použití úspor. Čtvrt milionu lidí tak nemá na základní životní potřeby. I když domácnost zvládne zaplatit alespoň základní potřeby jako jídlo, mají nízké příjmy jiné závažné dopady. Rodiny například nemohou poskytnout dětem peníze na kroužky, školy v přírodě a jiné aktivity. Nemají ani možnost žádat například o hypotéku.

A situace se rozhodně ještě lepšit nebude. "Bohužel stále stoupáme do kopce. Inflace se bude ještě zvyšovat. Za měsíc červenec, data budou zveřejněna zítra (středa), se hodnoty budou blížit hranici 20 procent v meziročním vyjádření. Pokud těchto dat nedosáhneme zítra, tak je vysoce pravděpodobné, že za září se tak nejpravděpodobněji stane. Během srpna budou narůstat ceny kvůli energiím, protože klíčoví dodavatelé energií zdražovali, tak v případě ČEZu v červenci, tak i v začátku srpna, což se projeví v cenách. Inflace by měla svého vrcholu dosáhnout v září, ale i v dalších měsících zůstane na velmi vysoké úrovni, nedá se tedy očekávat, že by inflace klesala pod úroveň 20 procent. Znamená to, že budeme postupovat po vrcholu až do konce roku, pokles se dá snad očekávat až v dalším roce," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom, co se dá ještě očekávat v dalších měsících.

Nedostatek financí se projevuje i ve schopnosti řešit zdravotní problémy, členové nízkopříjmových domácností proto trpí horším zdravotním stavem. Nejčastěji mají lidé problémy se zády a klouby (34 procent), zuby (13 procent) nebo trpí cukrovkou, vysokým tlakem či nadváhou (19 procent).

Téměř 70 procent nízkopříjmových domácností si nevede přehled o svých příjmech a výdajích, 35 procent si myslí, že aby člověk mohl důstojně žít, musí vydělávat alespoň 30.000 Kč čistého. To odpovídá zhruba průměrné čisté mzdě, na kterou dosáhne přibližně třetina lidí.

"Bohužel tito (nízkopříjmoví) lidé nemají moc možností, jak se zdražování bránit. Mohou si ke své práci přibrat například brigádu nebo si zvyšovat svoji kvalifikaci. Toto však člověku, který přišel ze směny v továrně, budu těžko vysvětlovat. Nízkopříjmové domácnosti tak mohou buď spoléhat pouze na solidaritu rodinných příslušníků, nebo aktivně začít využívat sociálních dávek," uvedl ředitel Centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod. Přitom 43 procent lidí s nízkým příjmem nevyužívá žádnou pomoc od státu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.