Reklama:

Co lze očekávat v dalších měsících války na Ukrajině: Politolog Kraus vidí dva scénáře

(vlevo) Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
(vlevo) Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2024

Zahraniční zpravodajství: Ruská vojska pokračují v ofenzivě na východní Ukrajině, přičemž podle portálu DeepState, blízkého ukrajinské armádě, za uplynulý den dosáhla postupu u několika klíčových obcí, včetně Makijivky a Krasnohorivky. Město Pokrovsk, které leží ve strategické oblasti Doněcka, je stále v ohrožení. Jeho udržení považuje ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj za klíčové. Ukrajinci se však snaží oslabit ruské jednotky výpady v Kurské oblasti, čímž narušují jejich logistické schopnosti. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jaký vývoj konfliktu lze očekávat s nástupem chladnějších měsíců. Situaci tak okomentoval vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.

Reklama:

Omezený ruský postup a ukrajinské protiútoky

Americký Institut pro studium války (ISW) naznačuje, že Rusové sice pokračují v protiútocích v Kurské oblasti, jejich úspěchy jsou nevelké. Ukrajinské síly v místě dosáhly menších územních zisků, což komplikuje ruské plány na posílení svých pozic.

Reklama:

Postup na lépe konsolidované ukrajinské pozice bude pro ruskou armádu pravděpodobně velmi obtížný, což zvyšuje pravděpodobnost, že ruské útoky v konkrétních oblastech budou mít omezený efekt, stejně jako jejich letní ofenziva, která přinesla minimální teritoriální zisky navzdory očekáváním.

Ukrajinská energetika pod tlakem

Ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu dále zvyšují tlak na civilní obyvatelstvo. Momentálně je bez elektřiny více než 560 obcí. Ukrajinská vláda se snaží stabilizovat situaci dovozem elektřiny ze sousedních zemí, jako je Polsko, Slovensko a Maďarsko. Dlouhodobý tlak na ukrajinskou infrastrukturu se bude prohlubovat s blížící se zimou, což může mít vliv na další vývoj války.

Patová situace a možnosti jednání

Podle odborníků, včetně bezpečnostního experta a politologa Josefa Krause, se situace na frontě stále více přibližuje patovému stavu. Pravdou je, že se Rusku podařilo dosáhnout menších územních zisků, nedokázalo ale opět dosáhnout zásadního průlomu, který by vedl ke zhroucení ukrajinské fronty. Ukrajina naopak navzdory vnitřním výzvám a tlaku na své politické vedení udržela svou obranu a zabránila velkému ruskému postupu.

Patový stav podle Krause, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz, otevírá prostor pro možné diplomatické řešení. "Podmínky pro vyjednávání jsou v současné době možná nejvhodnější od začátku války," zdůraznil zkušený bezpečnostní expert a politolog. Hlasů volajících po diplomatickém řešení přibývá nejen ze Západu, ale také z Východu, včetně Ukrajiny a Ruska samotného.

Co přinese budoucnost

Jak budou vypadat nadcházející měsíce války, se dá pouze odhadovat. Podle Josefa Krause je pravděpodobné, že Ukrajina bude muset přijmout ztrátu některých území, bude se pravděpodobně muset smířit s tím, že nezíská zpět strategicky významný Krym. Na druhé straně si však upevnila svou státnost a zajistila si mezinárodní podporu. Optimální výsledek by podle Krause mohlo představovat vyjednávání, které Ukrajině zajistí mezinárodní záruky.

Druhý scénář pak také nabízí, že nelze vyloučit ani další vojenské eskalace, včetně zimní ofenzivy jedné či druhé strany. Vzhledem k vyčerpání a komplikacím na obou stranách je ale klidně možné, že následující měsíce přinesou mimo jiné intenzivnější výzvy na poli diplomacie než na bojišti.

Jedno je v kontextu popsaného jisté - jak válka vstupuje do další fáze, tlak na obě strany, aby dosáhly nějaké formy dohody, neustále roste. V otázce však zůstává, zda politická vůle na obou stranách bude dostatečně silná, aby tři roky trvající konflikt přivedla ke konci.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: