COVID-19 je desetkrát smrtelnější než prasečí chřipka. Neuvolňujte opatření, žádá vlády WHO

Koronavirus
Koronavirus
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2020

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je koronavirus desekrát smrtelnějšíá než prasečí chřipka, která ohrožovala svět před deseti lety. Odborníci WHO proto vyzýzvají vlády, aby se neukvapily s uvolňováním opatření proti šíření nákazy.

Na výzvu WHO uzporonila agentura ČTK. "Víme, že COVID-19 se šíří rychle. Víme, že je desetkrát smrtelnější než virus, který způsobil chřipkovou pandemii v roce 2009," prohlásil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuální tiskové konferenci v Ženevě.

Prasečí chřipka tehdy zabila přibližně 18 500 lidí, koronavirus má už 118 tisíc obětí.

Podle Ghebreyesuse zastaví koronavirus jedině "účinná a bezpečná" vakcína, jejíž vyvinutí však zůstává v nedohlednu. Nejoptimističnější předpoklady hovoří o konci roku, jiné alespoň o 18 měsících.

Zdraví lidí na prvním místě

"Éra globalizace znamená, že riziko opětovného zanesení a propuknutí COVID-19 bude trvat. Nakonec bude k úplnému zastavení přenosu nutné vyvinout účinnou a bezpečnou vakcínu," prohlásil šéf WHO.

Zároveň vyzval státy mezinárodního společenství, aby byly s uvolňováním opatření opatrné. Na prvním místě musí být zdraví obyvatel. Uvoňování podle něj musí probíhat pomalu a kontrolovaně.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.