COVID-19 ničí plíce i zdravým lidem. Tkáně vám může zdevastovat vlastní imunita, říká česká expertka

Martina Vašáková
Martina Vašáková
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2020

I když se pacient těší v jiných ohledech dobrému zdraví, koronavirus mu může zdevastovat plíce. Řekla to uznávaná pneumoložka Martina Vašáková z pražské Thomayerovy nemocnice webu idnes.cz. Imunitní systém navíc COVID-19 nezná, takže má virus hodně času na šíření se lidským organismem.

Případů, kdy koronavirus zničil plíce i jinak zdravým lidem, neustále přibývá. U někoho se COVID-19 neprojeví vůbec, jiný, pokud nemoc přežije, si odnese trvalé následky. Proč to tak je?

"Roli hraje několik faktorů. Jedním z nich je genetika. Každé tělo jinak virus rozpoznává a jinak na něj reaguje. Dalším faktorem jsou přidružené nemoci a stres. A zřejmě i kouření zvyšuje pravděpodobnost, že respirační systém nemocného bude více napaden. Takže když se tohle všechno sejde dohromady, může dojít i u zdravého člověka k závažnému postižení plic," řekla serveru idnes.cz pneumoložka Martina Vašáková.

Dvě vlny šíření po těle

Podle Vašákové odpovídá lidský orgnanismus na nákazu koronavirem ve dvou vlnách.

"První je taková váhavá, protože je to virus, který lidstvo zatím nezná. Imunitní soustava ho nejdřív nerozpoznává a on se v těle množí," vysvětlila pneumoložka.

Druhá vlna už je pro člověka o poznání nebezpečnější. "Ve chvíli, kdy imunita začíná reagovat, tak paradoxně u těch lidí, jejichž reakce je moc velká, může dojít ke zničení tkání. To znamená, že závažná plicní postižení mohou být způsobená také přemrštěnou reakcí imunitního systému," dodala Vašáková.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.